به گزارش خبرگزاری برنا؛ سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خاتم اظهار داشت: عملیات اجرایی و مرمتی این بنا شامل استحکام بخشی پای دیوارها، مرمت برج‌ها، اندود کاه گل و اجرای دیوارهای خشتی بنا می‌شود که در مدت سه تا چهار ماه انجام خواهد شد.

عباس قدیریان افزود: قلعه مروست را می‌توان شاخص‌ترین اثر تاریخی مروست نامید که با قرارگیری در مرکز بافت تاریخی، شکل‌گیری آن را تحت‌الشعاع خود قرار داده بطوری که اکثر بناهای مهم این شهر در حریم و گرداگرد آن واقع شده‌اند.

وی گفت: این بنا بر روی تپه‌ای دست ساز با شیب و ارتفاع حدود ۲۵ متر ساخته شده و همین امر نشانه شاخص بودن و بی نظیر بودن این بنا در بین قلعه‌های استان و حتی کشور شده است؛ در گذشته گرداگرد قلعه خندقی وجود داشت و ورودی آن نیز یک پمپ بود که متأسفانه هم اکنون اثری از آنها باقی نیست.

قدیریان از ویژگی‌های مهم این قلعه عظیم را دیوارهای بلند و کنگره دار به شکل چهار ضلعی اعلام کرد و گفت: در سه گوشه این قلعه برج‌های بلندی ساخته شده و از مکان‌های داخلی آن می‌توان به هشتی ورودی، شاه نشین، اسطبل‌ها و مطبخ و اتاق‌هایی در اطراف اشاره کرد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خاتم گفت: این بنای ارزشمند سال ۱۳۷۸ با شماره ثبتید ۲۵۴۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

شهرستان خاتم بیش از ۲۵۰ اثر تاریخی دارد که افزون بر ۶۰ اثر آن به ثبت رسیده است.

هرات مرکز این شهرستان در فاصله ۲۴۰ کیلومتری از شهر یزد واقع شده است.