به گزارش برنا،صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، دبیر ستاد پاسداشت هفته استان اردبیل این مراسم را با هدف احیای هویت تاریخی اردبیل در زمان صفوی عنوان کرد.

نادر فلاحی با تاکید به اینکه قزل باش ها سربازان دوره صفوی و مریدان شاه اسماعیل صفوی بودند، اضافه کرد: این رژه نیز با هدف معرفی گوشه ای از تاریخ صفویه در اردبیل برگزار شد.

او اضافه کرد: صفویه دوره طلایی در تاریخ ایران بوده و شاه اسماعیل صفوی توانست حکومت منسجم شیعی و ملی را در ایران تشکیل داده و حکومت های ملوک الطوایفی را یکپارچه سازد.

دبیر ستاد پاسداشت هفته استان اردبیل اضافه کرد: با انسجام ملی و ایجاد حکومت متحد شیعی، ایران اسلامی روز به روز شاهد عمران و شکوفایی شد و نقش حاکمان صفوی در عمران کشور در تاریخ ایران ثبت شده است.

فلاحی با اشاره به برگزاری نمادین رژه قزل باش ها در پیاده راه اسفریس و مقابل بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی اضافه کرد: این بنای تاریخی که مرقد جد سلاطین صفوی است، نقش به سزایی در دوره صفوی داشته و موجب شد تا اردبیل به عنوان پایتخت معنوی صفویان شناخته شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تاکید کرد: در هفته پاسداشت استان اردبیل با تعریف بیش از 70 برنامه مردم محور تلاش کردیم گوشه ای از این غنای تاریخی را معرفی کنیم.

او تاکید کرد: با توجه به اینکه برخی برنامه ها به صورت نمادین اجرا شده است، برنامه های پژوهش محور در طول سال تداوم خواهد داشت.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: