به گزارش خبرگزاری برنا از سسندج؛ کارگاه آموزش تخصصی نعل‌بندی با حضور مدرس پیشکسوت کشور محمود مکاری‌نژاد و علاقه‌مندان این حرفه در دو بخش تئوری و عملی در باشگاه سوارکاری شاسوار شهر سنندج برگزار شد.

اقبال میهمی، دبیر هیات استان کردستان، در گفت‌وگو با خبرنگار فدراسیون سوارکاری جمهوری اسلامی ایران گفت: این کارگاه  آموزشی تخصصی  در بخش تئوری شناخت با ابزارآلات  نعل‌بندی و شناخت و بیماری‌های سم و در بخش عملی شیوه کار نعل داغ و سرد با هدف مراقبت از سم و اندام‌های حرکتی اسب توسط استاد محمود مکاری‌نژاد  با حضور 35 نفر از علاقمندان این رشته از استان‌های مختلف به مدت یک روز برگزار ‌شد.

میهمی ضمن تاکید بر اهمیت رشته سوارکاری گفت: از دیرباز سوارکاران و فعالان در این حوزه سعی در افزایش آگاهی خود نسبت به اسب و سوارکاری داشتند که استان کردستان به علت دارا بودن تبار اسب کرد سابقه خوبی در این عرصه دارد و نعل‌بندی خوب موجب نگهداری اسب در این صنعت می‌شود به همین خاطر لازم دیدیم برای صیانت و حفاظت از اسب، این کارگاه تشکیل شود تا قادر باشیم اسب‌های سالم‌تری پرورش دهیم.

دبیر هیات سوارکاری استان کردستان یادآورشد: این استان به‌علت داشتن طبیعت و مراتع دست نخورده ظرفیت خوبی برای برگزاری مسابقات سوارکاری و طبیعت‌گردان و توریست‌ها دارد که مستلزم حمایت از سوی دستگاه‌های متولی در امر گردشگری است.

وی همچنین از حضور فعال بانوان کرد در این رشته خبر داد و گفت: رشته سوارکاری یکی از رشته‌هایی است که بانوان نیز می‌توانند بدون هیچ محدودیت در کنار مردان در رقابت‌های مختلف شرکت کنند که در استان سنندج نیز شاهد حضور پررنگ دختران و بانوان جوان در این عرصه در حوزه آموزش و نعل‌بندی هستیم که حاکی از  مسئولیت هیات سوارکاری در برابر این بخش سنگین‌تر آموزش است.

همچنین زانیار قریشی، مسئول کمیته آموزش استان کردستان، از برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه بیماری‌های دام در حوزه اسب و دامپزشکی، مدیریت اسب و تغذیه، لامیناتیس و بیماری‌های حرکتی زیر نظر خانم جولیت ملیسون و دوره‌های داوری استقامت، دوره‌های کلانتری، اصول پایه سوارکاری توسط مدرسین بنام فدراسیون جهانی سوارکاری در این  استان در آینده نزدیک خبر داد.

photo_2019-08-10_16-06-17

photo_2019-08-10_16-06-18

خبرنگار: هنگامه علیمردانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: