به گزارش خبرگزاری برنا؛ حجت علی‌ اکبرنژاد در جمع خبرنگاران با بیان اینکه گیلان در حوزه تولیدات دامپروری دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی است اظهار داشت: با توجه به تأکیدات وزیر جهاد کشاورزی فعالیت‌‌های دامپروری در سطح استان‌های شمالی از جمله استان گیلان توسعه می‌یابد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گیلان از سهم به‌سزای این استان در بحث تولید طیور و دام و صادرات آن به دیگر استان‌ها در سطح کشور سخن گفت و عنوان کرد: گیلان در حوزه صنایع بالا دست حائز رتبه‌های برتر کشوری است و با وجود 8 واحد مرغ اجداد هم‌اینک در رتبه نخست هرم تولید مرغ کشور قرار دارد.

وی با بیان اینکه با اجرای برنامه‌ها و اقدامات راهبردی در مجموعه سازمان جهاد کشاورزی گیلان ظرفیت تولید گوشت سفید در این استان به مقدار 25 درصد افزایش یافته است خاطرنشان کرد: در حال حاضر طبق برآوردهای انجام شده روزانه بین 400 تا 500 تن گوشت سفید در استان گیلان تولید و روانه بازار می‌شود.

اکبرنژاد با تأکید بر اینکه گیلان با تولید بیش از 400 میلیون جوجه یک روزه 25 درصد جوجه یک‌ روزه کشور را تأمین می‌کند ابراز داشت: طبق اطلاعات و آمارهای موجود در سازمات جهاد کشاورزی گیلان، تولیدات گوشتی این استان روزانه بیش از 400 تن است که این محصولات به بازارهای اطراف از جمله پایتخت صادر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه جهاد کشاورزی گیلان با 8 میلیون قطعه جوجه‌ریزی یک رکورد مهم را در سطح کشور به نام خود به ثبت رسانده است تصریح کرد: در بحث تولید عسل در هر کندو نیز گیلان در رتبه چهارم کشور قرار دارد و 4 هزار و 900 بهره‌بردار به صورت حرفه‌ای سالانه 5 هزار و 500 تن عسل را در این استان تولید می‌کنند.

وی با بیان اینکه، ژل رویال و گرده گل با ارزش‌ترین محصولات جانبی زنبور عسل به شمار می‌روند از همت زنبورداران گیلانی برای تولید این محصولات خبر داد و افزود: جهاد کشاورزی گیلان برای افزایش تولیدات عسل، تنوع‌بخشی به محصولات و بهبود فرآیندهای کار برنامه‌ها و اقدامات حمایتی زیادی را به مرحله اجرا در می‌آورد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان تأکید وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر توسعه دامپروری در استان‌های شمالی از جمله گیلان را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: استان گیلان نخستین استانی در سطح کشور است که اجرای این برنامه را در دستور کار خود قرار داده و در حال فراهم کردن مقدمات آن است.

اکبرنژاد با بیان اینکه مرغ تولید شده گیلان همین الان بین هزار و 500 تا 2 هزار تومان در هر کیلوگرم ارزان‌تر از سایر استان‌های کشور است گفت: با توجه به زیرساخت‌های قوی موجود در گیلان نه تنها هیچ‌گونه مشکلی در حوزه تولید مرغ در این استان وجود ندارد بلکه با توجه به تولید مرغ مازاد در آن این تولیدات به سایر نقاط کشور صادر می‌شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: