به گزارش خبرگزاری برنا؛ مهدی سراوانی‌اول دوشنبه شب گفت: این آتش سوزی در حدود ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه دیشب در بخشی از تالاب بین المللی هامون آغاز شد.

وی گفت: با وقوع این آتش سوزی بلافاصله محیط‌بانان محیط زیست به همراه ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی و مردم بومی منطقه وارد عمل شده و آن را مهار کردند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست زابل علت این آتش سوزی را بی احتیاطی برخی از هموطنانمان ذکر کرد و گفت: با وجودی که وزش باد باعث گسترش آتش سوزی شد اما خوشبختانه حتی یک درخت هم دچار حریق نشد و تنها بخشی از پوشش علفی خشک بستر هامون سوخته است.

سه هکتار از مراتع تالاب هامون در آتش سوخت

وی ادامه داد: آتش‌سوزی در زمین‌های شمال غرب کوه خواجه که از نوعی پوشش گیاهی به نام «جگن یا اشک» برخوردار است شروع شده بود که اگر وزش باد نبود در همان مراحل اولیه مهار می شد اما  باد آتش را در سطح سه گسترش داد اما با تلاش نیروهای محیط زیست، منابع طبیعی و مردم محلی از پیشروی آن جلوگیری و مهار شد.

سراوانی‌اول از شهروندان درخواست کرد: باتوجه به خشک شدن تالاب هامون و مستعد بودن مراتع برای آتش سوزی از روشن کردن آتش در نزدیکی مراتع خشک شده جدا خودداری کنند.

آتش سوزی در این نقطه از تالاب بین المللی هامون مسبوق به سابقه بوده است به گونه ای که در سال ٩٦ در چند نوبت چندین هکتار از مراتع این نقطه طعمه حریق شد که بر اساس اعلام مسئولان دست اندرکار عامل آتش سوزی بی احتیاطی انسان و وزش باد بوده است.