به گزارش خبرگزاری برنا؛ علی مستوفیان روز سه شنبه با بیان این مطلب اظهار داشت: تنها حریم ۳۴ اثر ملی در خراسان شمالی تعیین شده و با توجه به شیوه نامه جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، امسال باید حریم ۱۰  تا ۱۵ اثر تاریخی دیگر نیز تعیین شود.

وی با بیان اینکه تعیین حریم در سال های قبل مورد غفلت واقع شده بود، افزود: شورای حریم آثار تاریخی استان با هدف اجرایی شدن شیوه نامه تعیین حریم آثار ملی، که به منظور وحدت رویه در این بخش تشکیل شده، تعیین حریم، اجرا، بازنگری و نظارت بر حرایم آثار ملی را تبیین می کند.

وی از برگزاری نخستین جلسه این شورا خبر داد و اظهار داشت: در این جلسه، استعلامات دریافتی در محدوده های تاریخی استان مورد بررسی قرار گرفت.

مستوفیان گفت: با این شیوه نامه از نظر قانونی دستمان در حفاظت از آثار ملی باز خواهد بود و در واقع این دستورالعمل ابزاری قانونی است تا بتوان با استفاده از آن بهتر به این حیطه وارد شده و حریم میراث ملی را کنترل و نظارت کرد.

تاکنون ۶۲۱ اثر تاریخی، طبیعی و ناملموس خراسان شمالی در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

از مجموع آثار ثبت شده این استان در فهرست آثار ملی، ۵۰۹ اثر تاریخی، ۴۲ اثر طبیعی، ۷۰ اثر ناملموس و تعداد ۱۱ اثر نیز ثبت جهانی شده است.

استان خراسان شمالی با داشتن یکهزار و ۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده در شمال شرق کشور قرار دارد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: