به گزارش خبرگزاری برنا؛ مسئول بازآفرینی قرآن‌های منسوب به ائمه اطهار(ع) مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی با اعلام این خبر افزود: در طراحی قلم و نگارش این مصحف شریف از رسم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌الخط قرآن‌های شماره ۱۵۸۶ و ۴۳۵۴ استفاده شده است؛ این رسم‌الخط در کل قرآن به روایت حفص از قرائت عاصم که قرآن رسمی جمهوری اسلامی ایران است اعمال شده است.

حمید رابعی تصریح کرد: طبق تحقیقات انجام شده قرآن شماره ۱۵۸۶ و بخشی از قرآن ۴۳۵۴ متعلق به یک نسخه هستند که در دو نسخه جداگانه نگهداری می‌شوند. بخش‌های دیگری از این قرآن نیز در سایر کتابخانه‌ها، مجموعه‌های فرهنگی و موزه‌های دنیا ردیابی شده است که تصاویر آن موجود و این مجموعه پیگیر الحاق این اوراق به مجموعه موجود در کتابخانه آستان قدس رضوی است.

وی در معرفی نسخه بازآفرینی شده از قرآن منسوب به امام هشتم علی بن موسی الرضا(ع) گفت: پس از نگارش این قرآن افرادی با سلیقه شخصی خود اقدام به اعراب‌گذاری، نقطه‌گذاری و درج علائم و تزئیناتی کرده‌اند که بعضا باعث تحریف و تغییر معانی آیات شده است.

وی در ادامه به ۵ اختلاف در نقطه‌گذاری قرآن شماره ۵۳۵۴ و ۹ اختلاف در نقطه‌گذاری قرآن شماره ۱۵۸۶ با قرآن رسمی و رایج کشور را از نکات قابل تأمل پس از بررسی این نسخه عنوان و افزود: با توجه به نامفهوم بودن بسیاری از این موارد می‌توان گفت این اختلافات ناشی از اشتباه و قصور شخص نقطه‌گذار بوده است.

یادآوری می‌شود؛ همزمان با عید سعید غدیر خم نسخه بازآفرینی شده قرآن منسوب به حضرت علی(ع) در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی رونمایی شد که اکنون از طریق سایت این کتابخانه قابل دریافت است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: