به گزارش خبرگزاری برنا؛ رسول خدا (ص) فرمود: «إِنَّ لِقَتْلِ الْحُسَینِ حَرَارَةً فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ لَا تَبْرُدُ أَبَداً، شهادت حسین (ع) حرارتی در دل‌های مؤمنان افروخته که تا ابد خاموشی ناپذیر است» با گذشت قرن‌ها این سخن آخرین فرستاده خدا را همگان به چشم می‌بینند و درک می‌کنند.

محرم تاریخی انسان‌ساز و واقعه‌ای عظیم است که گر چه در زمانی کوتاه اتفاق افتاد اما یکی از مهم‌ترین تحولات سیاسی اجتماعی تاریخ بشریت و از رویدادهای بی نظیر در تداوم خط رسالت پیامبران الهی به شمار می‌رود که تا به امروز و پس از گذشت قرن‌ها از این وقوع این قیام خونین و شهادت مظلومانه همچنان الگویی بی‌نظیر و بی‌بدلیل قیام‌های عدالت خواهانه و ظلم ستیز است.

مظلومیت سید و سالار شهیدان (ع) و یاران باوفایش و ایستادگی آنها در برابر ظلم و جور درس بزرگ تاریخ بشریت است.

در هیچ مذهب و آئینی چنین حادثه‌ای را که پس از گذشت قرن‌ها دوست داران و عاشقانش همچنان با شور و شعور و عشق یاد و عزای آن را گرامی دارند یافت نمی‌شود.

این حادثه عظیم و اندوهناک اما عاشقانه و زیبا قلوب دردناک مؤمنان و دوستداران و شیفتگان خود را چنان مجذوب کرده است که پنداری نسل به نسل به ارث می‌رسد و از قلوب پدران و مادران به فرزندان سینه به سینه منتقل و نه تنها فروکش نمی‌کند بلکه همواره جوشان و خروشان و شعله‌ورتر می‌شود.

این همان چراغ هدایت و کشتی نجات و نورانیت پرچم سرخ رنگی است که نشان ایثار و ایستادگی دارد و هرکس در زیر این بیرق نورانی ایستاد می‌تواند از عزت و بزرگی آن سخن بگوید و از مردانگی اش حرف بزند و برای ایثار و ایثارگری گل واژه‌های زیبایی رقم زند.

ساعات محرم قرار عاشقی با حسین (ع) است که به وقت عزای حسینی تنظیم شده و ثانیه شمار آن در طول سال جریان دارد و عاشقان و دلدادگان آن ثانیه ثانیه سال را به امید رسیدن فصل عاشقی و برپایی مجلس مولای عشق می‌شمارند و نفس می کشند.

راه حسین (ع) راه نجات است و این عزا برپا می‌شود تا حق را از باطل نشان دهد و به جهان معرفی کند.

هلال محرم نشانی است از مکتب عاشورا که در آن کلاسی به قدمت تاریخ آن هر سال برپا می‌شود و حاضران آن جوانان امروز و دیروز هستند و روضه‌های آن میراث خانوادگی عزاداران آن است که نسل به نسل و سینه به سینه منتقل شده و شعور همراه با شور حسینی در این مجالس برپا است.

این سفره باز هم چیده است و با فرا رسیدن ماه محرم امسال و حتی هفته‌ها قبل از آن مردم قدرشناس و علاقمند به اهل بیت (ع) در سراسر ایران اسلامی به تدارک و آماده سازی و سیاهپوش کردن اماکن و خیابان و مساجد و کوچه و خیابان‌ها برای این ماه عزا می‌پردازند.

این روزها به هر گوشه شهر بندری گناوه که سر می‌زنید جوانان پرشوری را می‌بینیم که در کنار پیشکسوتان و بانیان موسفید این مجالس و بزم عاشقی مشغول برپایی موکب‌ها و ایستگاه‌های صلواتی و بستن داربست خیمه‌ها و چادرها یا سیاهپوش کردن دیوارهای مساجد و تکایا و نصب پرچم‌های عزا هستند.

در گذر از کوچه‌ها و خیابان‌های این شهر مذهبی و سنتی حال و هوای آمدن محرم پیچیده است و هر کس به جنب و جوش برای انجام کار و خدمتی در این دستگاه مقرب الهی مشغول است.

برپایی آئین‌های سنتی و مذهبی که برای این ایام در این دیار کهن اجرا می‌شود با اعتقادات مذهبی گره خورده است و این آئین‌ها به گونه‌ای زبان گویای عشق و دلدادگی دریادلان این دیار به خاندان اهل بیت (ع) و امام حسین (ع) است.

از آئین‌های ویژه این ایام می‌توان به آئین مختک گردانی، برپایی تعزیه میدانی، سینه زنی و عزاداری به سبک سنتی بخصوص در روز عاشورا در خیابان‌ها و معابر، چاووشی خوانی، نواختن سنج و دمام اشاره کرد که در گوشه گوشه شهر برپا می‌شوند.

حجت الاسلام سید عبدالهادی رکنی حسینی امام جمعه گناوه پیرامون سوگواری سالار شهیدان عنوان کرد: امام حسین (ع) برای همیشه تاریخ و همه بشریت الگو و اسوه است و باید در این برهه از شجاعت، صلابت و تسلیم نشدن این امام همام در برابر دشمنان و یزیدیان درس بگیریم.

وی گفت: شرایطی که امروز دشمنان با تحریم‌ها برای کشورمان و شیعیان امام حسین (ع) ایجاد کرده‌اند مانند شرایط کربلا است که دشمنان سالار شهیدان و یارانش را در محاصره و تحریم قرار دادند و همانگونه که در حادثه کربلا امام و یارانش را محاصره اقتصادی کردند در این زمان نیز دشمنان پیروان امام حسین (ع) را با تبلیغات رسانه‌ای و توطئه‌ها در تحریم قرار داده‌اند.

وی بیان کرد: ولی دشمنان هنوز ملت ما و شیعیان امام حسین (ع) را که به تبعیت از آن امام شعار هیهات من الذله سر داده‌اند را نشناخته‌اند که ملت ما به تبعیت از امام حسین (ع) هرگز تسلیم خواسته‌های این جنایتکاران نخواهد شد.

امام جمعه گناوه یادآور شد: یکی از اهداف قیام امام حسین (ع) و ملاک برتری امت پیامبر (ص) در قرآن کریم اقامه امر به معروف و نهی از منکر بیان شده است که باید به این فریضه اهتمام ویژه ای داشت.

آمادگی گناوه برای ماه محرم

حجت الاسلام آیت اندرزیان رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان گناوه پیرامون آمادگی برای ماه محرم اظهار داشت: یکی از بارزترین آئین‌های مذهبی در شرع مقدس اسلام عزاداری برای سید الشهدا (ع) است.

وی افزود: این عزاداری عملی است که از ابعاد مختلف اعم از سیاسی اجتماعی و فرهنگی مورد توجه عام و خاص است و ویژگی‌های منحصر به فرد این عمل در هر مکتب و فرهنگی مورد توجه است.

اندرزیان گفت: از شیوه‌های عزاداری همین انجام مراسم‌ها، سینه زنی و زنجیر زنی، برپایی موکب‌ها که نمادی از ورود و حضور محرم در بین مردم است و مراسم سنتی بومی محلی که مخصوص هر قوم و فرهنگی است.

وی با اشاره به تعداد هیئت‌های مذهبی فعال در شهرستان گناوه بیان کرد: در شهرستان گناوه قریب به ۵۰ هیئت و ۱۷۰ مداح دارای مجوز و مدرک فعال هستند که در طول سال و در مناسبت‌های ملی و مذهبی به فعالیت‌های فرهنگی می‌پردازند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان گناوه تصریح کرد: ۵۰ موکب دارای مجوز در شهرستان گناوه فعالیت می‌کنند که طبق زمانبندی خاصی به انجام پذیرایی از محبان سید الشهدا (ع) مشغول هستند.

حجت الاسلام اندرزیان با اشاره به تعداد مبلغین مذهبی ایام محرم در شهرستان گناوه خاطر نشان کرد: قریب به ۵۰ مبلغ و ۵ مبلغه در ایام محرم امسال امر تبلیغ در شهرستان را بر عهده خواهند داشت که از این تعداد نیمی از آنها اعزامی از مراکز تبلیغاتی هستند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: