به گزارش خبرگزاری برنا و به نقل از معاونت فرهنگی و روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان، تریلرهای حامل قطعاتی از گنبد حرم مطهر حسینی به کربلا رسیدند.

غریبانه رفتند، به دلایلی نشد که مراسم بدرقه برگزار کنیم. حتی با هم حرکت نکردند. طی ۲۴ ساعت، هشت کاروان با یک مقصد و مسافر مشترک راهی دیار جانان شدند.

رانندگانی که بعضاً یکدیگر را می‌شناختند و برای این فرصت، روزها و هفته‌ها و ماه‌ها انتظار کشیده بودند، با ذوق و شوق از فرصت حاصل شده، ماشین‌های خود را آماده‌ی سفر کردند. مسافران نیز از یک ماه و نیم پیش، منتظر این لحظه بودند.

به قول یکی از زائران کوی یار، گاهی خداوند به سیمان و آهن لیاقتی می‌دهد که در وجود بنده‌اش یافت نمی‌شود.

صحبت از مسافر و سفر شد. سفر به دیار عاشقان کوی دوست، سفر به سرزمین بلا، سفر به آن‌جا که وقتی اباعبدالله در روز دوم محرم وارد آن سرزمین شد و نام آن‌جا را پرسید، با شنیدن نام کربلا، گریست و به کاروانیان خود فرمود «پیاده شوید، این‌جا محل ریختن خون ما و محل قبور ماست، و همین جا قبور ما زیارت خواهد شد و جدم رسول خدا چنین وعده داد».

بعد از سال‌ها که در دوران‌های مختلف، حکومت‌ها بعضی قبور شهدای کربلا را ویران و برخی نیز آباد می‌کردند، امروز از خیل یارانی ایرانی امام، از هم‌وطنان ابوعمره، کیان ایرانی، عاشقانی عزم اراده کرده و در آبادانی و رونق حرم اهل بیت علیهم السلام بالاخص حرم و بارگاه سیدالشهدا حسین ابن علی علیه السلام، کمر همت بربستند.

چند سال با احتساب تمام موازین علمی که گاه حتی علم در پیشگاه عشق، رنگ می‌باخت، مطالعه کردند، ساختند و مقاوم کردند، برای حرم مطهر حسین (ع) گنبدی برافراشتند تا چشم‌های خیره را نورانیت بخشد و دل‌های مشتاق را پیوند زند.

در دل کویری کرمان، کارگاهی از عشق به ارباب راه انداختند و سیمان و آهن و مس را به کار گرفتند. به‌راستی از این‌همه مصالح موجود در کشور، چرا قرعه فال به نام مصالحی افتاد که برای گنبد متبرک و مبارک حرم حسینی، تار و پود شدند و با دستان کارگران و استادان کرمانی در هم تنیدند تا بر اسکلت فلزی بنشینند و با پوششی از آب‌طلا، رنگ بگیرند و به عالم و آدم فخر بفروشند که ما این لیاقت را پیدا کردیم. لیاقت یافتیم بر ستون‌های مستحکم شده‌ی حرم بنشینیم، آسمان بر ما نظر کند، ملائکه برای زیارت دردانه الهی بر گرد ما طواف کنند و زائران، ما را در قاب دوربین خود ثبت نمایند.

آری بدون سر و صدا، بدون تبلیغات و بدون دوربین‌های عکاسان و خبرنگاران رسانه‌ها، کاروان به راه افتاد. مسافر همه ماشین‌ها قطعات بتنی گنبد حرم مطهر امام حسین علیه السلام بود. این اولین ارسال قطعات بود که در تاریخ چهارم شهریور ۹۸ با حرکت هشت تریلر، خط ترانزیت کرمان- کربلا را برقرار کرد و۱۰ شهریور خبر رسید که کاروان به کربلا رسیده و منتظر است مسافرانش در کارگاه جدید مستقر شوند.

هنوز قطعات بیشتری مانده که باید از فریم فولادی گنبد باز شوند و به همراه قطعات فریم فولادی غریبانه عازم مقصد شوند.

باشد که به‌زودی چشمان کم فروغ‌مان با دیدن گنبدی که به دست کرمانی‌های عزیز و با همت مردم ایران زمین ساخته شده، نور بگیرد و قدردان مولا باشد از این‌که این توفیق را نصیب کرمانی و ایرانی کرده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: