به گزارش خبرگزاری برنا؛ اسماعیل نجار معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران روز سه شنبه در نخستین همایش ملی مدیریت بحران کشور که به میزبانی قزوین در حال برگزاری است با بیان این موضوع، افزود: البته ساماندهی این مقدار رودخانه که مشکلات مربوط به حوزه مدیریت بحران آنها از ۵۰۰ سال گذشته تاکنون ایجاد شده اند، در یک دوره کوتاه مدت مدیریتی امکان پذیر نیست و در این خصوص باید با برنامه و اولویت جلو برویم.

وی با اشاره به مطالعه ۲۵ ساله رودخانه ها به لحاظ مدیریت بحران، افزود: در بروز سیل اخیر که در چرخش یک دوره ۵۰۰ ساله روی داد متاسفانه عدم لایروبی رودها مشهود بود.

نجار با بیان اینکه قانون دائمی مدیریت بحران کشور از ظرفیت های خوبی برخوردار است و بالاخره پس از ۵۰ ماه طرح از آن در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و رئیس جمهوری نیز در شهریور ماه آنرا ابلاغ کرد،افزود: باید از ظرفیت های این قانون برای کاهش اثرات بلایای طبیعی به شکل مناسبی بهره مند شویم.

این مسئول گفت: این قانون می تواند پاسخگوی بسیاری از مشکلات و کمبودهای حوزه مدیریت بحران باشد.

وی جایگاه مدیریت بحران برای حل مشکلات مربوط به حوادث طبیعی اساسی و برجسته دانست و اظهار داشت: در فروردین ماه امسال دیدیم که بیشتر کشور درگیر بحران سیلاب شده بود تاجایی که علاوه بر مدیریت بحران بسیاری از دستگاه های اجرایی کشور را نیز درگیر خود کرده بود.

این مسئول با اشاره به هماهنگی خوب و بالا بین مدیریت بحران و دستگاه های خدمات رسان، اضافه کرد: با وجود حجم بالای سیلاب فروردین ماه امسال و گستردگی آن، با اعزام ۱۲۰ تیم از وزارت کشور توانستیم ظرف ۴۸ ساعت بیش از ۸۰ درصد انشعابات برق و آب را متصل کنیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه عوامل مختلفی دست به دست هم می دهند و در حوادث غیرمترقبه منجر به خسارات جانی و مالی می شوند،افزود: در همین رابطه نباید از مسئولیت های نظام مهندسی و وضعیت کیفی مصالح به سادگی عبور کرد که در همین سیل اخیر شاهد این موارد بودیم.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که غفلت یک مهندس و کارگر ساختمان و عدم کیفیت مصالح ساختمانی می تواند منجر به یک فاجعه شود.

نجار در ادامه تعداد جان باختگان سیل اخیر را ۷۶ نفر اعلام کرد و افزود: ۲۱ نفر از حادثه دیدگان مربوط به شهر شیراز بودند که علت اصلی بروز این حادثه تبدیل رودخانه به جاده  در ۳۰ سال قبل بود  و ۵۵ درصد مقصر این حادثه نیز شهرداری این شهر شناخته شد.

 رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اضافه کرد: در گمیشان نیز ۶ نفر بر اثر وازگونی قایق جان خود را از دست دادند.

نجار تصریح کرد: برآوردها خسارت های سیلاب اخیر  درست نبوده اند و با وضعیت اقتصادی و مشکلات مالی دولت میزان براوردهای خسارت های اعلام شده توسط استان های حادثه دیده باید دقیق تر و واضح تر اعلام می شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: