به گزارش خبرگزاری برنا؛ آیت‌الله محسن غرویان، استاد دانشگاه و حوزه، در یادداشتی نوشت: «ماه محرم بهترین فرصت برای بهره‌گیری از ظرفیت منبر و خطابه برای تبیین و بازگویی صحیح فلسفه قیام عاشورا است. منبرها و خطبه‌ها اما گاهی به مرزهای سیاست هم نزدیک می‌شوند. برای همین هم ذکر چند نکته ضرورت می‌یابد.

در این ماه هر منبر و هر تریبونی باید با خط و مسیر قیام عاشورا تنظیم شود، مبادا که غفلت کرده و بحث‌های سیاسی و جناحی، منبرهای محرم را از فلسفه خود دور کرده، آلوده کند و تفرقه‌افکن شوند.

به هر حال جمعیت حاضر در هر جلسه و مراسم عزاداری، موافق و مخالف یک جریان سیاسی هستند. اساسا حضور این افراد در یک مراسم با نگاه سیاسی‌شان تطبیق داده نشده است. آنها به عشق آقا و برای عزاداری اباعبدالله در مراسمات حضور پیدا می‌کنند. اگر قرار باشد در این منبرها بحث‌های جناحی و سیاسی مطرح شود، مردم شقه‌شقه خواهند شد.

مراسم عزاداری امام حسین علیه‌السلام و ماه محرم را با میزان و ترازوی اصولگرایی و اصلاح‌طلبی نباید سنجید. همه جریانات سیاسی کشور شیفته و پیرو راه آقا امام حسین هستند. اگر می‌خواهیم جلسات عزاداری اباعبدالله را سیاسی هم بکنیم، باید از مشی و مسیر ایشان برای ایجاد وحدت و محبت بین مردم و جریانات سیاسی استفاده کنیم.

گاهی برخی خطبا و منبری‌ها را می‌بینیم که شخصیت‌های تاریخی اسلام و افراد حاضر در واقعه کربلا را با شخصیت‌های امروز تطبیق می‌دهند. این رفتار بسیار اشتباهی است. از کسی که این تطبیق‌ها را انجام می‌دهد، باید پرسید شما از کجا خودت را ملاک سنجش قرار داده‌ای و بر اساس سلیقه خودت این تطبیق‌ها را انجام می‌دهی؟

هشدار می‌دهم که منبری‌ها و روحانیت بزرگوار از این قبیل کارها پرهیز کنند. اصل حادثه عاشورا و قیام امام حسین (ع) و ابعاد اخلاقی و عرفانی مطرح شود. اگر مسائل سیاسی مطرح می‌شود هم کلیات مباحث سیاسی، مشارکت مردم در امور اجتماعی و سیاسی مطرح شود. جناح‌بازی و خط‌بازی و تطبیق‌سازی بسیار بسیار نادرست و بی‌تاثیر است.

خلائی که در حال حاضر در منبرها وجود دارد، آن است که منبری‌ها خیلی مطالعه جدی و دقیقی ندارند و یک‌سری مشهوراتی را بیان می‌کنند. اگر نگاه تحلیلی به تاریخ و واقعه عاشورا داشته باشیم، نکات بسیار ظریف اخلاقی، عرفانی و معنوی وجود دارد که می‌توان با تکیه و توسل به آنها دل‌ها را به یکدیگر نزدیک کرد، ترویج اخلاق و دین کرد. در واقع باید از فرصت عاشورا و ماه محرم و صفر در جهت رشد اخلاقیات در جامعه استفاده شود و عدم غلبه سیاست بر اخلاق نکته مهمی است که باید رعایت شود.

«ان الحسین مصباح الهدی و السفینه النجات». امام حسین چراغ هدایت است و جوانان را باید با هر تیپ و سلیقه‌ای وقتی برای عزاداری به مجالس امام حسین (ع) می‌آیند، پذیرا شد و جذبشان کرد تا احساس کنند پاک و نورانی شده‌اند و اگر گناهی دارند، توبه کنند؛ چرا که فطرت جوانان پاک است. فلسفه‌ عزاداری‌ها همین است. رمز پیروزی انقلاب هم استقبال و جذب جوانان و تکریم آنان بوده و هست.

دعوت به وحدت، یکی از نکات بسیار مهمی است که در منبرها باید رعایت و لحاظ شود. وحدت هم به این معناست که باید با دولت منتخب مردم همکاری کنیم. حرف‌هایی که بر ضد دولت گفته می‌شود، تفرقه‌افکنی می‌کند. دولت به‌صورت قانونی باید کار خود را انجام دهد. مواردی مانند برجام که مورد حمایت مقام معظم رهبری واقع شده و مجلس به آن رای داده است، مورد حمایت قرار بگیرد. در مقابل دولت ایستادن، ایجاد دودستگی بین مردم، در جهت یزیدیان حرکت کردن است. در این منبرها باید رهبری، مسئولین نظام و دولت مورد پشتیبانی قرار بگیرند.»

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: