به گزارش خبرگزاری برنا؛ محمدحسین اسماعیلی در همایش در سوگ سیدالشهدا (ع) شهرستان آبیک که به همت اعضای حسیسنه فرهنگ، هنر و رسانه این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: فرهنگ دارای سطوح و لایه‌های مختلفی است که شامل سطح قابل لمس و بیرونی و سطح محتوایی و کیفی می‌شود که سطح محتوایی توسط سطح قابل لمس به منصه ظهور می‌رسد.

وی افزود: سطح اول فرهنگ یعنی سطح بیرونی و قابل لمس شامل نمادها، آیین‌ها و سنت‌هاست که در قالب‌های مختلف در دسترس بشر قرار می‌گیرد؛ لایه دوم فرهنگ یعنی سطح درونی و محتوایی شامل ارزش‌ها و اعتقادات و باورها می‌شود که باید به این سطح توجه و دقت لازم صورت گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین ادامه داد: آثار هنری در قالب سنت‌ها، عزاداری‌ها و آیین‌های مختلف، تعزیه و غیره به نمایش گذاشته می‌شود که دارای جایگاه ویژه بوده و باید در حفظ  واشاعه آنها کوشا بود.

اسماعیلی اضافه کرد: نمادها، نشانه‌ها و آیین‌ها باید مبیّن محتوای درونی ارزش‌ها و اعتقادات ما باشد.

وی خاطرنشان کرد: در طول تاریخ به سطح عمیق فرهنگ خیلی توجه نشده و یک سِری ملاحظات در آثار هنری، آیین‌ها و سنت‌ها وجود دارد گرچه در مداحی‌ها و روضه‌خوانی‌ها به سطح بیرونی فرهنگ توجه شده اما باید به عمق فرهنگ عاشورا توجه بیشتری شود؛ این در حالی است که همه قشرهای جامعه باید به سطح درونی فرهنگ توجه بیشتری داشته باشند.

این مسئول تصریح کرد: به عاشورا نباید به عنوان یک نماد بنگریم بلکه باید به عنوان فرهنگ به آن توجه کنیم که در آیین‌ها و سنت‌ها متبلور می‌شود و در آثار هنری و فرهنگی باید بُعد اصلی فرهنگ عاشورا در قالب‌های مختلف مد نظر قرار گیرد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین افزود: در حوزه فرهنگ علاوه بر توجه به نمادها و نشان‌ها باید به محتوا هم توجه کرد؛ ابزارهای هنری بهترین وسیله برای تبیین و ترویج ارزش‌ها و اعتقادات است که مسئولان فرهنگی وظیفه بسیار خطیری در این زمینه دارند.

اسماعیلی مطرح کرد: متولیان فرهنگی باید با هم‌افزایی و به میدان آوردن اشتراکات خود، گام‌های مثبتی در حوزه فرهنگ بردارند چرا که دشمنان این آب و خاک فعالیت‌های گسترده‌ای علیه نظام انجام داده و می‌دهند که وظیفه دستگاه‌های فرهنگی در مقابله با جنگ فرهنگی دشمنان خطیرتر و سنگین‌تر است.

وی یادآور شد: زمینه، بستر و فرصت برای رقابت‌های فرهنگی در شهرستان آبیک فراهم است و تلاش خواهیم کرد دراین زمینه گام برداریم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین این را هم گفت که نخستین جلسه شورای فرهنگی عمومی شهرستان آبیک در نخستین فرصت در این شهرستان برگزار خواهد شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: