به گزارش خبرگزاری برناازلرستان ؛  از ساعات اولیه صبح امروز آیین عزای حسینی در جای جای استان لرستان برگزار شد و مردم این دیار برای ابراز همدردی با اسراء و شهدای دشت کربلا گریستند.

آیین عزای حسینی و 72تن از یاران با وفایش هر دل غمدیده ای را به سوی خود فراخواند و پیر و جوان ،بزرگ و کوچک همه در عزای حسینی حاضر شدند.

هیات ها و تکایا مراسم عزای حسینی را مانند سالیان گذشته در تاریخ این مرز و بوم با تمام توان و اعتقاد بر جای می آورند و هر دلسوخته ای را به سوی خود فرا می خوانند .

 

شرکت کنندگان در عزاداری سید الشهدا حضرت امام حسین (ع) در لرستان با به صدا در آوردن طبل عزا و به بر افراشتن پرچم های سرخ و سبز حسینی و اشعار دست نوشته های بر روی پارچه های سیاه و همچنین به حرکت در آمدن طوق و علم ها در جلوی هیات های عزاداری در خیابانهای اصلی شهر های این استان شور و شعور حسینی را با شکوهی وصف ناپذیر به نمایش گذاشتند.

بسیاری از عزاداران حسینی با توزیع نذورات خود در بین عزاداران سهمی از این سوگواری را ادا می کنند و حاجات خود را از سرور و سالار شهیدان طلب دارند.

مردم لرستان همزمان با آغاز روز عاشورا در گل و گلابی که از قبل آماده شده، فرو رفته و خود را گل‌مالی می‌کنند، همچنین زنان نیز به یاد مصیبت و بی‌برادر شدن حضرت زینب(س) گل را بر چادر سیاه و سر خود مالیده و به سوگ اباعبدالله الحسین(ع) نشسته و به عزاداری می‌پردازند.

 *مناطق سیل زده لرستان عزاداران گل آلوده حسین بن علی (ع)

شهرها روستاهای سیل زده لرستان از جمله شهرستان پلدختر و معمولان نیز مانند دیگر مناطق لرستان شور حسینی خودرا نشان دادند آنچنانکه با وجود تخریب مکان همیشگی وسالانه هیئت ها وتکایایی که در این مناطق سیل زده به خاطر وقوع سیل 12فروردین دچار آسیب شده بودندباز  سیل زدگان شور  حسینی را با برافراشتن بیرق های عزا به سوگ نشستند.

 محلات مختلف شهر سیل زده پلدختر ،روستاهای سیل زده چم مهر ،مورانی ،بابازید ، شهر معمولان از جمله مناطقی از لرستان است که امروزسینه زنان و اشکریزان به ماتم اباعبدالله الحسین (ع) پرداختند.

 

 

 

 

 

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: