به گزارش خبرگزاری برنا؛ قرار است در گام نخست؛ در جریان واریز یارانه نقدی شهریور و مهر امسال، یارانه سرپرستان خانوارهای دهک دهم درآمدی به‌حساب آنها واریز نشود.

برخی مسئولان وزارت کار  گفته‌اند تعداد خانوارهای حذف‌شده از فهرست بین 500 تا 700هزار خانوار خواهد بود، به این ترتیب برآورد مسئولان وزارت کار این است که یارانه نقدی 1.5 تا 2.5میلیون نفر از ثروتمندترین قشر جامعه ایران در 2ماه آینده حذف خواهد شد.

ملاک شناسایی این افراد، قرار گرفتن آنها در دهک دهم درآمدی، ثروتمندترین خانوارهای ایران، در یک‌سال گذشته خواهد بود. براساس قانون بودجه امسال دولت موظف است با استفاده از همه بانک‌های اطلاعاتی در اختیار، نسبت به شناسایی و حذف 3دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه‌بگیران اقدام کند. 16تیرماه امسال هیأت دولت در مصوبه‌ای وزارت کار را موظف کرد در قالب یک دستورالعمل، با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و وزارت کشور (استانداران)، به شناسایی و حذف یارانه نقدی 3دهک بالای درآمدی خانوارها اقدام کند تا سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها هم یارانه نقدی این افراد را قطع کند.

هم‌اکنون 78میلیون ایرانی یارانه نقدی می‌گیرند و حداکثر 4میلیون نفر هم یا از ابتدا برای دریافت یارانه‌ها ثبت‌نام نکرده بودند یا بعدا یارانه آنها قطع شد و اگر دولت بخواهد یارانه 3دهک بالای درآمدی را قطع کند به‌معنای آن است که 23.4میلیون نفر باید از دریافت یارانه‌های نقدی محروم شوند. اما حالا وزارت کار به‌دلیل پیامدهای اجتماعی و احتمالی حذف یکباره یارانه این تعداد از افراد، تصمیم دارد با وسواس زیاد و به‌صورت تدریجی گام بردارد.

یکی از این چالش‌ها کم شدن فاصله درآمدی دهک‌های جامعه در اثر افزایش نرخ تورم، رشد قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی است، به همین دلیل درصورت حذف یارانه 3دهک بالای درآمدی، احتمال واکنش مردم و البته نمایندگان مجلس زیاد خواهد بود. شنیده‌های خبرنگاران حاکی است: به‌دلیل در پیش بودن انتخابات دور آینده مجلس، برخی نمایندگان از دولت خواسته‌اند در جریان قطع یارانه‌های نقدی با احتیاط عمل کند. نکته اینجاست که این نمایندگان، نگران تبعات اجرای قانونی هستند که خود تصویب کرده‌اند.

اصلی‌ترین دغدغه وزارت کار این است که به‌دلیل نزدیک شدن فاصله درآمدی بین دهک‌های مختلف، خطر حذف بی‌دلیل برخی افراد و بروز اعتراض‌های احتمالی جدی است. محمد شریعتمداری، وزیر کار اما نسخه‌ای دیگر دارد و در گام نخست تصمیم گرفته یارانه دهک دهم درآمدی را، به‌عنوان ثروتمندترین قشر جامعه، به‌صورت یک‌مرحله‌ای یا دومرحله‌ای، حداکثر تا پایان مهرماه قطع کند. برآوردها نشان می‌دهد با این اقدام دست‌کم حساب 700هزار سرپرست خانوار در مرحله آینده واریز یارانه‌های نقدی شارژ نخواهد شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: