به گزارش خبرگزاری برنا؛ فرمانده انتظامی هرمزگان روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر اظهار داشت: این کلاهبرداری بر اساس حقه ای مشهور تحت عنوان پانزی انجام گرفته است.

سردار عزیزالله ملکی در تشریح جزئیات این خبر بیان داشت: با مراجعه شخصی از شهرستان بندرعباس و طرح شکایتی با موضوع کلاهبرداری اینترنتی به واسطه عضویت و شارژ اکانت فعال به میزان ۴۰ هزار دلار در وب سایتی تحت عنوان سرمایه گذاری بین المللی، پرونده اولیه تشکیل و برای پیگیری در اختیار کارشناسان پلیس فتا استان قرار گرفت.

وی افزود: شاکی از طریق مراجعه به وبلاگی با نماینده ایرانی شرکت صوری سرمایه گذاری بین المللی در حوزه بازارهای بورس، اوراق قرضه، اوراق بهادار، فارکس، بازار نفت و طلا آشنا می شود و سپس با مشاهده تبلیغ های حرفه ای پیرامون سودهای عالی و تضمینی، وام های بی بهره و پورسانت های همکاری اقدام به سرمایه گذاری می نماید.

سردار ملکی بیان داشت: شاکی از طریق تماس های تلفنی و سپس از طریق یکی از شبکه‌های اجتماعی با نماینده صوری شرکت خارجی ارتباط گرفته و طی هماهنگی با شخص مذکور اقدام به انتقال پول به حساب بانکی افرادی تحت عنوان حسابدار می نماید تا اعتبار بر حسب دلار به اکانت وی در وب سایت سرمایه گذاری اعمال شود.

فرمانده انتظامی هرمزگان گفت: شاکی برای نقد کردن سودهای سرمایه گذاری، دریافت وام و دریافت کمیسیون شروع به عضوگیری از آشنایان و ایجاد اکانت برای آنها نموده و اعضای جدید برای افزایش اعتبار حساب به مبلغ ۵۵ هزار دلار ضمن دریافت اعتبار از شاکی و پرداخت پول نقد به وی، برای پرداخت مابقی سرمایه از طریق صرافی ها و حساب های پرفکت مانی اقدام می کنند اما سرانجام پس از مدتی اکانت ها در وب سایت مذکور بلوکه و امکان برداشت لغو می گردد.

وی ادامه داد: مطابق ادعای نماینده صوری در وبلاگ شخصی، شرکت سرمایه گذاری خارجی با پشتیبانی ۴ بانک معتبر بین المللی فعالیت می کند که طی بررسی ها مشخص شد این ادعا کذب و سایت سرمایه گذاری توسط متهم ایجاد شده و شارژ اعتباری اکانت ها برای فریب کاربران به صورت غیرواقعی از طریق شخص مذکور و ربات های سایت انجام می شود.

سردار ملکی اظهار داشت: با پیگیری های فنی کارشناسان پلیس فتا و جمع آوری ادله دیجیتال، مشخص شد متهم اصلی با سفر به یکی از کشورهای همسایه متواری شده که مراتب از طریق پلیس اینترپل در حال پیگیری است.

فرمانده انتظامی استان هرمزگان بیان داشت: برخی از جرائم سازمان یافته و سیستم های پولشویی با هدایت راهبرهای ( لیدر ) اصلی ساکن کشورهای همسایه انجام می گیرد و همدستان آنها در داخل کشور به ظاهر از ماهیت کلاهبرداری این اشخاص اطلاعی ندارند و به عنوان حسابدار نقش مکمل برای تبادلات مالی و انتقال ارز بر عهده آنها است.