به گزارش خبرگزاری برنا؛ دکتر منصور غلامی روز سه‌شنبه گفت: سامانه ای در " ایران داک " (پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران ) تعبیه شده است که موضوع مشابه یابی پایان نامه ها از جمله موضوع و متن را به صورت جدی پیگیری می کند.

وی همچنین کاربردی شدن پایان نامه‌های دانشجویی را توصیه جدی وزارت علوم به دانشجویان و استادان دانست و گفت: سال گذشته برای تشویق پایان‌ نامه‌های کاربردی، در آیین نامه ارتقاء و ترفیع از دانشگاه ها خواستیم امتیاز های بیشتری برای این دست از دانشجویان دیده شود.

وزیر علوم غیر کاربردی بودن بسیاری از پایان نامه ‌های تحصیلی را یکی از معضلات آموزش عالی کشور برشمرد و افزود: برای کاربردی کردن بیشتر پایان نامه های تحصیلی راهکارهای متعددی در دستور کار داریم.

غلامی یکی از راه‌کارهای برون رفت از غیر کاربردی شدن دستاوردهای پژوهشی را نیازمحور کردن آنها از طریق ارتباط مستقیم دانشگاه با جامعه و نزدیکی دانشگاه به صنعت و مراکز تولید جهت بر طرف کردن خواست این مراکز برشمرد.

وزیر علوم در عین حال تاکید کرد که در سال های اخیر اتفاقات خوبی در جهت هدفمند شدن پژوهش های دانشگاهی انجام شده است .

تجربه های شکست خورده دیکته نشود

وزیر علوم همچنین بر ضرورت ایجاد  فضای پرامید و نشاط در دانشگاهها تاکید کرد و گفت: استادان و متولیان دانشگاه باید به دانشجویان روی خوش تلاش و کوشش را نشان دهند و بر تجربه های موفق به عنوان الگو بیشتر تاکید کنند.

وی افزود: خوشبختانه تجربه فعالیت های علمی دانشجویان در کشور بسیار موفقیت آمیز بوده و فقط نیازمند هدایت هستند، چنانکه هم اکنون بیش از صدها شرکت فناورانه و دانش بنیاد در کشور توسط دانشجویان تازه فارغ التحصیل شده فعالیت می کند و هر کدام از آنها به سرمایه های چند ده میلیاردی رسیده اند.

وزیر علوم وظیفه دانشگاه را علاوه بر علم آموزی، امید بخشی و هدایت استعداد های دانشجویان دانست و تاکید کرد: بیشتر تجربه های فناورانه در کشور با موفقیت رو به رو بوده است و نباید فقط تجربه شکست را برای دانشجویان دیکته کرد.

وزیر علوم صبح دیروز دوشنبه سفر دو روزه اش به مازندران را با بازدید از دانشگاه جامع مازندران در بابلسر و گفت و گو با اعضای هیات علمی این دانشگاه شروع کرد. افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی این دانشگاه ، ادای احترام به شهدای خوشنام آرمیده در پردیس آن، بازدید از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و گفت و گو با دانشجویان و اعضای هیات علمی و همچنین بازدید از دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل برنامه نخستین روز سفر دکتر غلامی بود.

وزیر علوم امروز با حضور در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری، چند طرح عمرانی این دانشگاه را افتتاح و با اعضای هیات علمی و تشکل های دانشجویی آن گفت و گو می کند. بازدید از دانشگاه علم و فناوری مازندران واقع در شهرستان بهشهر در شرق مازندران و شرکت در نشست شورای اداری مازندران از دیگر برنامه های دومین روز سفر دکتر غلامی اعلام شده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: