به گزارش خبرگزاری برنا؛ نظام رتبه‌بندی معلمان یک قانون است و باید براساس پشتوانه‌ای که دارد اجرا شود اما تاکنون عملیاتی نشده است و در حد یک وعده باقیمانده است. به طوری که سخنگوی دولت در سال جاری اعلام کرد که تا ابتدای مهرماه نظام رتبه بندی معلمان اجرایی می شود.

بعد از آن وزیر جدید آموزش و پرورش نیز در رسانه ها  شرایط مختلف را اعلام کرد و گفت که تا انتهای شهریور ماه سال جاری نظام رتبه بندی اجرایی خواهد شد .

ضرورت ابهام‌زدایی درباره طرح رتبه‌بندی معلمان

اخبار ضد و نقیضی درباره طرح رتبه‌بندی معلمان وجود دارد و برخی عملیاتی شدن این طرح را تنها در افزایش 400 تا 600 هزار تومانی حقوق معلمان خلاصه کرده‌اند در حالی که این افزایش مقطعی حقوق، ظلم به معلمان و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است.

وظیفه دولت اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اهمیت و چگونگی اجرا رتبه بندی معلمان معتقد است: چگونگی اجرای رتبه بندی معلمان اهمیت دارد؛ اینکه چه زمانی و در چه  مرحله ای عملیاتی می شود اهمیت زیادی ندارد، دولت از ابتدای فروردین سال 1396 قرار بر اجرای رتبه بندی معلمان را داشته بود؛ اینکه در حال حاضر اجرا نمی شود یا به تاخیر افتاد به علت نداشتن بودجه یا هر دلیل دیگری بحث جدا است.

سیدحمایت میرزاده افزود: دولت وظیفه دارد رتبه بندی معلمان را انجام دهد اینکه رتبه بندی بر چه اساسی قرار است شکل بگیرد اهمیت دارد؛ وزیر جدید هم به جایگاه قانونی این مسئله را درک کرده و پیگیر آن خواهد بود.

نماینده مردم گرمی و مغان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در خبرهای قبل عنوان شده بود که اول مهر زمان اجرایی رتبه بندی معلمان است. ما مسئول اجرای رتبه بندی معلمان نیستیم و نمی توانیم صد در صد زمان اجرای آن را تایید کنیم.

طرح رتبه بندی شامل کدام معلمان نمی‌شود؟

نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: ابتدا باید دستور العمل رتبه بندی بیایید و مشخص شود که این رتبه بندی شامل کدام معلمان با کدام مدرک تحصیلی می شود، سپس چگونگی اجرا رتبه بندی معلمان اهمیت دارد نه تاریخ اجرایی آن؛ در حال حاضر نه چگونگی اجرای رتبه بندی مشخص است نه زمان اجرایی شدن آن، در مبحث رتبه بندی باید به یک تعریف کلی از رتبه بندی و سپس چگونگی اجرای آن و در پایان به زمان اجرای آن برسیم.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس گفت: دولت مجوز داشت از اول برنامه ششم توسعه یعنی از ابتدای فرودین سال 96 رتبه بندی معلمان را اجرا کند اگر تا به حال به خاطر مسائل مادی اجرا نشده یک مسئله دیگر است اما هنوز مشخص نشده رتبه بندی چه بوده و چه تعریفی برای آن باید داشته باشیم؛ دولت که آموزش و پرورش هم در داخل آن است باید از رتبه بندی یک تعریف کلی به معلمان و قشر فرهنگی بدهد بعد به مرحله اجرایی و زمان اجرا آن برسیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: