به گزارش خبرنگار برنا از قزوین؛سومین نشست بررسی نامزدهای تصدی شهرداری قزوین شنبه شب در صحن علنی پارلمان محلی این شهر برگزار شد.

در این نشست که شنبه شب برگزار شد، رضا عسگری فرماندار سابق شهرستان البرز و آتوسا مومنی معاون میراث فرهنگی و صنایع دستی در دولت نهم به عنوان تنها بانوی کاندیدای تصدی شهرداری به ارایه برنامه های خود پرداختند.

 رضا عسگری اولین فردی بود که با حضور در نشست شورا با ارایه سوابق و برنامه های خود پرداخت.

وی که دارای تحصیلات کارشناسی ارشد حقوق خصوصی است در کارنامه خود سابقه فرمانداری شهرستان های زنجان و البرز، بخشداری مرکزی زنجان، آبیک، بویین زهرا و مدیرعاملی سازمان تاکسیرانی شهرداری قزوین را دارد.

عسگری در این نشست گفت: باید برای ارائه خدمات مطلوب به شهروندان و اثرگذاری بیشتر در این راستا در ۱۴ رویکرد مدیریت شهری تغییر ایجاد شود.

وی افزود: تغییر نگاه بر مبنای علم و دانش، از مدیریت ساخت و ساز محور به مدیریت زیست- مبنا و از مدیریت سنتی به شهر هوشمند از جمله تعییرات لازم درمدیریت شهری است.

عسگری همچنین بر برقراری تعاملات، تغییر رویکردها از مدیریت کالبدی به مدیریت فرهنگ محور، مدیریت شهر مبنا به محله محور، از مدیریت متفرق به مدیریت یکپارچه و هماهنگ و تغییر از مدیریت ریاست محور به مدیریت های سازمانی تاکید کرد.

وی اظهار داشت: برای داشتن شهر انسان محور باید به موضوع مناسب سازی معابر برای معلولان و سالمندان توجه ویژه ای داشت.

عسگری همچنین در خصوص پروژه های نیمه تمام شهرداری گفت: باید شرایطی مهیا شود که تکلیف پروژه های نیمه کاره عمرانی از جمله کمربندی شرق، شهید انصاری شرقی، پل امام رضا(ع) و سایر پروژه های مهم عمرانی مشخص شده و زودتر به نتیجه برسد.

وی با بیان اینکه امسال شاهد تحقق حدود ۳۰ درصدی بودجه هستیم، افزود: با این وجود می توان با بهره گیری از سایر ظرفیت ها به درآمدهای شهرداری افزود.

عسگری در ادامه جذب سرمایه گذار، تسریع در بهره برداری از طرح های کلان توسعه و تقویت صنایع دستی، برون سپاری امور در جهت کاهش هزینه و یا افزایش درآمد و ممیزی جدید املاک و نوسازی را جمله مواردی عنوان کرد که برای درآمدزایی در شهرداری باید به آن توجه کرد.

وی همچنین در خصوص راهکار پرداخت بدهی‌های شهرداری به بانک شهر نیز گفت: حدود نیمی از این بدهی را می توان با استفاده از ظرفیت های قانونی و تعاملات استانی و کشوری پرداخت کرد.

این نامزد تصدی پست شهرداری قزوین اظهار داشت: به نظر می رسد در استفاده از ظرفیت های قانونی برای رفع مشکلات موجود به طور موفق عمل نشده است که باید در آینده به این موضوع توجه بیشتری صورت گیرد.

این نامزد تصدی شهرداری قزوین  در پاسخ به سؤال یکی از اعضای شورا درخصوص به کارگیری نیروها در شهرداری،گفت: شهرداری جای سیاسی کاری نیست و نگاه کاری بر مبنای شایستگی و توانمندی افراد است.

پس از عسگری نوبت به تنها بانوی نامزد تصدی شهرداری قزوین رسید که معاونت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در دولت نهم از نقاط پررنگ کارنامه کاری او بوده است.

وی دارای دکتری باستان شناسی، دکتری تاریخ و فوق دکتری منظر فرهنگی و معماری بوده و مدیرکلی ثبت آثار تاریخی کشور در حوزه حریم و ثبت آثار تاریخی، نمایندگی یونسکو، عضویت در شورای عالی معماری و شهرسازی از دیگر سوابق کاری وی است.

مومنی در این نشست با اشاره به اهمیت ابعاد تاریخی و فرهنگی شهر قزوین گفت: این شهر دارای ظرفیت بی بدیل تاریخ و فرهنگ و پیشینه قوی از مدنیت است و باید مدیریت شهری در قزوین با این نگاه دیده شود.

وی همچنین به پروژه شهید انصاری شرقی اشاره کرد وافزود: این پروژه بسیار پیچیده است و نیاز به رجوع به تجارب بین المللی دارد و نیازمند مطالعات جدی در بافت این محدوده هستیم.

مومنی با اشارا به بدهی های کلان شهرداری قزوین به بانک شهر نیز گفت: متاسفانه از ظرفیت های بالقوه این شهر و زیربنای فرهنگی آن برای رفع مشکلات به ویژه در پرداخت بدهی ها استفاده نشده است.

این نامزد تصدی پست شهرداری قزوین تأکید کرد: باید برنامه ریزی ها مبتنی بر هویت فرهنگی مردم انجام شود تا درآمدزایی به درستی انجام شود.

مومنی خاطرنشان کرد: به دلیل نادیده گرفتن ظرفیت های فرهنگی و تاریخی شهر قزوین، این شهر در مجامع بی المللی دیده نمی شود.

وی با اشاره به تعیین حریم در شهر قزوین گفت: نیازمند حفظ پلاکهای ارزشمند و دانه های تاریخی در شهر قزوین هستیم که هیچ گاه این امر محقق نشده است.

این نامزد تصدی شهرداری قزوین، تاکید کرد: بافت فرسوده و بافت از کارافتاده ادبیات شفافی دارد و باید مدیران به ادبیات میراثی و قانونهای این حیطه آشنا باشند تا شهری آباد و آزاد و شاداب داشته باشیم.

وی همچنین با تاکید بر اهمیت باغستان سنتی قزوین گفت: باغستان دو وجه دارد یک مورد وجه میراث مادی و وجه دیگر میراث فرهنگی ناملموس است، چرا که دانش سنتی، هدایت آب و همزیستی مسالمت آمیز میان مردم جامعه در این باغها بی نظیر است.

وی تأکید کرد: باید روح باغستان را در برنامه ریزی ها در نظر بگیریم، چراکه باغداران خودشان مشارکت کنندگان در حفظ آن خواهند شد.

به گفته مومنی، باید به مردمی که از باغستان کسب درآمد می کنند اجازه ایجاد فرصت داد که از جمله آن می توان به ایجاد چاه خانه برای امتداد باغستان اشاره کرد.

وی به نوع سرمایه گذاری در شهر قزوین اشاره کرد و گفت: زیرساخت های قزوین فرهنگی و تاریخی است و سرمایه گذاری ها در آن باید مبتنی برای تاریخ و فرهنگ باشد.

مومنی، توسعه گردشگری سلامت، کمک به جذب اعتبارات از طریق اتصال به شبکه های بین المللی، فرصت سازی برای استفاده از ظرفیتهای موجود قزوین، توجه به سرمایه گذاری فرهنگی در قزوین را نیز از دیگر موارد برای پیشرفت و توسعه شهر قزوین عنوان کرد.

 پیش از این  نیز در دو نشست قبلی شورای اسلامی شهر قزوین ۶ نامزد دیگر برای تصدی شهرداری قزوین در صحن حاضر شده و به ارایه برنامه های خود پرداخته بودند.

علی صفری شهردار سابق قزوین مردادماه  امسال از این مسئولیت استعفا کرد و هم اکنون محمد درافشانی رییس سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری با حفظ سمت به عنوان سرپرست شهرداری فعالیت می کند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: