به گزارش خبرگزاری برنا؛ میر مسعود حسینیان درباره وضعیت زائران اربعین و بابیان اینکه طبق پیش‌بینی‌ها حداقل چهار میلیون نفر زائر ایرانی در کربلا حضور خواهند داشت، تأکید کرد: در روزهای اخیر ازدحام جمعیت به‌گونه‌ای بود که رشد ۱۰۰ درصدی زائران اربعین در سال جاری پیش‌بینی می‌شود.

وی ابراز کرد: افزایش شدید جمعیت یکی از موارد قابل‌توجه در اربعین امسال است به‌نحوی‌که پیش‌بینی‌ها مبتنی بر حضور چهار میلیون زائر ایرانی در کربلا است که در مقایسه با دو میلیون نفر سال قبل، افزایش دو برابری را شاهد خواهیم بود اما از سوی دیگر باید گفت این ازدیاد جمعیت مشکلات را نیز دو برابر خواهد کرد.

سرکنسول ایران در کربلا در ادامه بابیان اینکه داشتن گذرنامه برای سفر اربعین ضروری است و متأسفانه برخی زائران لغو روادید را به معنای لغو پاسپورت می‌دانند درصورتی‌که این‌گونه نیست، ابراز کرد: داشتن گذرنامه معتبر برای خروج از ایران لازم است.

حسینیان گفت: گذرنامه مسافران حداقل سه تا شش ماه باید اعتبار داشته باشد تا زائران بتوانند از مرز عبور کنند از سوی دیگر اگر گذرنامه حداقل سه ماه اعتبار داشته باشد درصورتی‌که طرف عراقی این مدارک را نپذیرفت پلیس گذرنامه در همان مرز مشکل زائران را رفع خواهد کرد و نگرانی نیست اما باید پاسپورت همراه باشد.

وی بابیان اینکه ورود هرگونه وسایل ممنوعه به داخل عراق مشکلاتی را برای مسافران ایجاد می‌کند، تأکید کرد: ازجمله وسایلی همچون چاقو، کارد و وسایل فیلم‌برداری خارج از چارچوب مانند مواد کوپتر که نیاز به داشتن مجوز رسمی است، در زمره مواردی هستند که موکب داران برای ورود به عراق باید دقت نظر داشته باشند.

سرکنسول ایران در کربلا گفت: بسیاری مسائل شامل مواد مخدر و روان‌گردان و انواع داروهای غیرمجاز و ... خط قرمز طرف عراقی محسوب می‌شود و لذا به زائران توصیه می‌کنیم حتماً از آوردن چنین مواردی خودداری کنند چراکه در روزهای اخیر مواردی از دستگیری زائران در مرز عراق را نیز شاهد بودیم که البته در حال رایزنی برای رهایی آنان هستیم.

حسینیان درباره گم‌شدگان نیز اظهار نگرانی کرد و افزود: زائران ازجمله کودکان و سالخوردگان حتماً به همراه خود کارت شناسایی و مدارک داشته باشند و حتی‌الامکان از سفر انفرادی برای حفظ امنیت بیشتر خودداری کنند.

وی بیان کرد: زائران از اموال و مدارک خود مراقبت بیشتری داشته باشند از طرف دیگر توصیه ما این است که زائران حتماً ارز اعلام‌شده از سوی بانک ملی را دریافت و به همراه داشته باشند و در حین سفر نیز مدیریت کافی را بر روی دارایی مالی‌شان داشته باشند که برای برگشت به ایران به مشکل برنخورند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: