به گزارش خبرگزاری برنا؛ زهرا جوانمردی در مورد افتتاح بانک شیر مادر در اصفهان، اظهار کرد: این طرح باهدف کاهش مرگ‌ومیر نوزادان و شیرخواران هم‌زمان با ۱۰ استان کشور در دستور کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرارگرفته است.

وی در خصوص روند ایجاد این بانک در اصفهان گفت: مراحل تأمین زیرساخت شامل فضای فیزیکی، تجهیزات و نیروی انسانی در اصفهان انجام شد. ظرف یک ماه گذشته خرید تجهیزات انجام ‌شده و به‌احتمال‌زیاد تا دو ماه آینده این مرکز افتتاح می‌شود.

رئیس اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بابیان اینکه بانک شیر مادر برای تغذیه نوزادانی که در بخش ویژه بستری می‌شوند بسیار مؤثر است، تصریح کرد: ثابت‌شده که استفاده از شیر مادر در رشد نوزادان، مقابله با عفونت‌ها و ترخیص سریع‌تر تأثیر دارد.

جوانمردی خاطرنشان کرد: فضایی از بیمارستان الزهرا به این مرکز تخصیص داده‌شده است. این فضا به‌طور کامل آماده‌شده، اعضای گروه فوکال پوینت علمی و اجرایی، پورتکل های اجرایی هم مشخص‌شده‌ است. تنها خرید تجهیزات این مرکز باقی‌مانده که دستگاه اصلی و عمده آن که دستگاه پاک‌سازی کننده شیر مادر است و تا دو ماه آینده تحویل گرفته می‌شود.

رئیس اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: با آغاز فعالیت این بانک، از مادرانی که برای اهدای شیر اعلام آمادگی کرده‌اند، آزمایش و تائید سلامت گرفته می‌شود و آن‌ها به‌عنوان اهداکننده می‌توانند برای ذخیره‌سازی شیر مادر مشارکت کنند.

افتتاح بانک شیر مادر یکی از اقدامات جدید وزارت بهداشت محسوب می‌شود که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا ساماندهی شده است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت بانک شیر مادر هم‌اکنون در شهرهای تبریز، اهواز و شیراز شروع به کارکرده است و در شش استان دیگر شامل شهرهای کرمانشاه، اصفهان، یزد، کرمان، زاهدان و مشهد نیز تا پایان سال جاری راه‌اندازی می‌شود.

در این مراکز، آموزش شیردهی به مادران انجام می‌شود. همچنین، دستگاه‌هایی در این مراکز وجود دارد که شیرهای اهداشده را پاستوریزه می‌کند و سپس در فرآیند خاصی سرد شده و نگهداری می‌شود. مادری که شیر اهدا می‌کند نیز از نظر سلامت و بیماری‌های عفونی کنترل می‌شود تا با خیال راحت شیرهای اهداشده در اختیار بخش‌های ویژه نوزادان قرار گیرد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: