به گزارش خبرگزاری برنا؛ این حرکت نمادین که قرار است با حضور میلیون‌ها شیعه و عاشق اباعبدالله(ع) برگزار شود، می‌تواند پیام‌های مهمی را در بر داشته باشد. درس‌های زیادی از کربلا را به انسان‌هایی که از دل و جان آماده‌اند، بیاموزد. این مسیر پیش از هرچیز یادآور ستمی است که در مسیر شام بر عمه سادات؛ حضرت زینب(س) گذشت. یادآور چگونگی شجاعانه ایستادن در برابر دشمنان اسلام خواهد بود.

خوشا به حال زائرانی که پس از یک پیاده‌روی عاشقانه گنبد مولا و سیدسالار شهیدان را با چشمانی که ناخودآگاه از اشک پر شده، خواهند دید و خوشا به حال کسانی که خستگی راه با فریادهای «یاحسین» از تن‌شان به در خواهد شد.

زیارت امام حسین (ع) به هر شکل و با هر وسیله‌ای که باشد برای انسان ارزشمند و لذت بخش است حال اگر پیاده به این سفر معنوی برویم که ثوابش بیشتر و ارزش آن هم بالاتر است؛ چراکه به این وسیله عشق و ارادت خود را بیشتر نشان می‌دهیم. در احادیث دینی از امام صادق(ع) نقل شده که ایّام زیارت حضرت امام حسین علیه السّلام جزء طول عمر زائر شمرده نشده و از اجل‌شان محسوب نمی‌‌گردد.( شرح این حدیث در کامل الزیارات ترجمه ذهنی تهرانی، ص ۴۴۶ وارد شده است.)

میزبانان نیز منتظرند تا به مسافران‌شان از هر سن و سال و هر قوم و طایفه‌ای که باشند، خوش آمد بگویند.

 

آب. عطش. لبان خشک علی اصغر(ع). مگر می‌شود در مسیر کربلا باشی و این‌ها را به یاد نیاوری و آن‌وقت چگونه می‌توانی وقتی کودکانی خردسال کوزه‌ها پر از آب را تعارفت‌ می‌کنند، با وجود تشنگی بنوشی. اینجا تنها باید نشست و در سوگ شهیدان این خاک گریست.

برخی از زائران با به آغوش گرفتن کودکان‌شان راهی شده‌اند. می‌خواهند عشق به حسین(ع) را از همین کودکی به آن‌ها آموزش دهند، همانگونه که پیران قد خمیده در این راه هرگز کربلا و عاشورا را فراموش نکرده و نمی‌کنند. این‌ها هیچ کدام خستگی راه را نمی‌شناسند.

برخی از کشور ایران پیاده‌روی را از مرز مهران و مرزهایی که به سمت عراق می‌روند شروع کرده‌اند و برخی هم مسیر پیاده‌روی را از نجف تا کربلا طی می‌کنند که حدود ۸۰ کیلومتر است و معمولا در ۳ روز و ۲ شب طی می‌شود.

 بر اساس آن‌چه سایت حج و زیارت اعلام کرده است؛ برای طی کردن این مسیر اطلاعات و دستورالعمل‌هایی به شرح زیر اعلام شده است:

میزان مسافت: ۸۰ کیلومتر. تعداد ستون‌ها: ۱۴۵۲ ستون. فاصله بین هر ستون: ۵۰ متر (۲۰ستون =۱ کیلومتر). زمان لازم برای پیاده روی کل مسیر: ۲۰ تا ۲۵ ساعت (متوسط روزی ۷ تا ۸ ساعت). زمان تخمینی سفر پیاده: ۲ تا ۳ روز. بهترین زمان شروع سفر: ۱۶صفر. انتظار می‌رود در این تاریخ سفر تمام شود: ۱۸ صفر.

مسیر با خیل جمعیت پیاده کاملا مشخص است و فقط کافی است باقی زایران را دنبال کنید؛ از درب ساعت (باب الساعه) حرم حضرت علی (ع) خارج شده و پیاده روی را مستقیم از کنار خیابان امام زین العابدین (ع) یا خیابان امام جعفر صادق(ع) شروع کنید. این مسیرها را مستقیم بروید تا به بزرگراه کربلا برسید. به سمت چپ رفته، جایی که هزاران نفر به صورت پیاده به سمت کربلا در حال حرکت هستند. به آن‌ها ملحق شوید و بعد حدود ۷۵ کیلومتر در ستون ۱۴۵۲ شما به حرم حضرت عباس(ع) خواهید رسید.

دستورالعمل‌های پیاده‌روی:

پیاده‌روی را از طلوع آفتاب آغاز کرده و در مغرب به طور کامل توقف کنید. اولین شب را در یکی از موکب‌ها (کمپ یا حسینیه) در حدود ستون ۵۰۰ و دومین شب را حدود ستون ۱۰۰۰ بگذرانید.

مدت طولانی پیاده‌روی نکنید. هر زمانی لازم بود استراحت کنید. در زمان نماز مغرب جایی را برای خواب بین صدها موکب (کمپ یا حسینیه) پیدا کنید.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: