به گزارش خبرگزاری برنا؛ «حسن حسنی»  گفت: گیاه لوفا از خانواده کدو است و کشت آن نیاز به اقلیم گرم و مرطوب دارد.

وی ادامه داد: تفرش اقلیم سرد دارد اما گیاه لوفا در نخستین دوره کشت در این شهرستان از سوی یکی از کار آفرینان در چهار هزار متر از عرصه گلخانه‌ای این منطقه به‌صورت داربستی موفق بوده است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان تفرش شمار میوه‌های گیاه لوفا در بوته را ۱۰ عدد عنوان کرد و گفت: کشت این گیاه در تفرش به صورت میانگین در هر بوته پنج میوه داشته‌ است.

وی میزان تولید میوه گیاه لوفا در شهرستان تفرش را ۵۰ هزار عدد عنوان کرد و گفت: کشت این گیاه در تفرش برای ۵۰ نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال‌زایی داشته است.

حسنی ادامه داد: وزن و اندازه میوه در کشت گیاه لوفا مهم نیست بلکهشمار میوه‌ها بر روی هر بوته در پرورش این محصول از اهمیت ویژه برخوردار است.

وی اظهار داشت: کشت گیاه لوفا به‌صورت نشایی است و پس از کشت نشایی به گلدان‌های با خاک استریل منتقل شده و پس از ۹ ماه تا یکسال دوره رشد در گلخانه میوه آن قابل برداشت است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تفرش گفت: میوه گیاه لوفا به صورت الیاف طبیعی در صنایع آرایشی و بهداشتی، ارتوپد و محصولات مراقبت از پوست کاربرد دارد.

حسنی افزود: الیاف گیاه لوفا در کارگاه به‌صورت لیف تهیه و به‌صورت بسته‌بندی شده در بازار عرضه می‌شود.

شهرستان تفرش از توابع استان مرکزی است و دراین منطقه بیش از ۳۰ هزار نفر زندگی می‌کند.

لایه‌برداری طبیعی پوست، خاصیت چربی‌سوزی، ضدعفونی کنندگی، از بین بردن چین و چروک و بهبود گردش خون از خواص گیاه لوفا برای سلامت پوست است.

به گفته کارشناسان دمکرده لوفا برای درمان دیابت، دیسک، سیاتیک، انسداد کلیه و ناراحتی‌های کبد مفید است.

لوفا از گیاهان دارویی بسیار مفید است که در صنایع بهداشتی، داروسازی و صنایع غذایی کاربرد گسترده‌ای دارد.

شناخته شده‌ترین ویژگی این گیاه از گذشته، استفاده از آن برای تولید لیف طبیعی برای شستشوی بدن و ماساژ پوست بوده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: