به گزارش خبرگزاری برنا؛ سردار محسن فتحی زاده بابیان اینکه بیش از سه میلیون زائر در اربعین ۹۸ به عتبات مشرف شدند، تأکید کرد: تا شامگاه یکشنبه بیش از دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر به میهن اسلامی بازگشتند و تقریباً ۲۵۰ هزار نفر در عراق حضور داشتند که طی امروز و روزهای آتی به کشور بازخواهند گشت.

وی بابیان اینکه شامگاه گذشته و صبح امروز تراکم ویژه‌ای در مرز مهران رقم خورده است، تأکید کرد: از ۲۱۰ هزار نفری که تا شامگاه گذشته به مرزهای کشور بازگشته بودند، ۱۴۰ هزار نفر مهران را برای ورود انتخاب کردند که این آمار نشان از حجم بالای تردد در این مرز مهم و استراتژیک ایران اسلامی می‌دهد.

فرمانده قرارگاه اربعین نیروی انتظامی، بابیان اینکه اربعین یک عملیات موفق و خاص در دنیا است، گفت: خوشبختانه مشکلی درزمینه‌های امنیتی و انتظامی در اربعین ۹۸ وجود نداشت و برنامه‌ها به شکل کاملاً مطلوب در حوزه مسئولیتی این قرارگاه پیش رفت.

فتحی‌زاده افزود: جمعیت زائران نسبت به سال گذشته افزایش چشم‌گیری داشتند و طبیعتاً حجم خودروهایی که به مرز گسیل شدند نیز تابعی از همین معادله است لذا ستاد اربعین با همراهی ناجا در وهله نخست نسبت به فراهم آوردن زیرساخت‌های بهتر برای پذیرایی زائران مبادرت ورزید اما باید گفت علی‌رغم بهبودی که امسال حاصل‌شده، هنوز زیرساخت‌های ما کامل نیستند و مشکلاتی در این زمینه وجود دارد همچنین در آن‌سوی مرز نیز به واسطه کمبود امکانات شاهد بروز چالش‌هایی بودیم که نشان می‌دهد مسئولان عراقی باید سرمایه‌گذاری ویژه‌ای را در این زمینه داشته باشند.

وی بابیان اینکه علی رغم فقدان زیرساخت‌های مناسب، در مجموع ستاد اربعین توانست خدمات خوبی را به زائران ارائه دهد، ابراز کرد: هماهنگی خوب بین دستگاه‌ها و همچنین مردم یکی از مهمترین عوامل عدم بروز مشکل و معضل در اربعین ۹۸ بود.