به گزارش برنا آذربایجان غربی ، رسول جلیلی با بیان اینکه زعفران یکی از مهمترین محصولات صادراتی ایران است که با تولید و صدور آن همه ساله ارز قابل توجهی وارد کشور می شود ،گفت : با توجه به میکرو کلیمای موجود در این استان که شباهت  زیادی به آب و هوای خراسان جنوبی  ( بیرجند و قائن ) دارد و از سوی دیگر به دلیل نیاز کم این گیاه به آب و آبیاری در طول فصل تابستان، توسعه کشت این محصول در استان شروع شده و رو به افزایش است.

 

جلیلی افزود:  در طی چند سال اخیرسطح زیر کشت این محصول در استان به حدود ۴۵  هکتار  و عملکرد آن به حدود ۵   کیلو گرم در هر هکتار افزایش یافته است.  

وی ادامه داد: در سال گذشته حدود ۴۲ کیلوگرم از مزارع زیر کشت این محصول ، زعفران برداشت شد که شهرستانهای ارومیه ، میاندواب ، شوط،  پیرانشهر و سلماس بیشترین سطح زیر کشت این محصول در استان را به خود اختصاص داده اند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اضافه کرد: زعفران جزو گیاهان دارویی محسوب می شود و توسعه کشت گیاهان دارویی کم آب بر نیز جزو اولویت های سازمان جهاد کشاورزی می باشد و کشت زعفران در مناطقی که از سوی محققان مرکز تحقیقات کشاورزی و منایع طبیعی استان بلامانع اعلام شده است ، ممنوعیتی ندارد .

وی تصریح کرد: پیاز زعفران در موقع کشت ،همه ساله توسط شرکت های خصوصی که در این زمینه فعالیت دارند عرضه می شود و متقاضیانی که در سطح انبوه نسبت به کشت زعفران اقدام می نمایند،  به استان خراسان جنوبی جهت خرید و حمل قانونی  پیاز معرفی می شوند.

لازم به ذکر است که گل این گیاه در مصارف دارویی و غذایی استفاده می شود و در مناطقی که دارای زمستانهای ملایم و تابستانهای گرم و خشک می باشد، به خوبی رشد می کند. مقاومت این گیاه در مقابل سرما زیاد بوده ولی چون دوران رشد آن مصادف با پاییز و زمستان و اوایل بهار است طبعاً در این ایام به هوای مناسب و معتدلی نیاز دارد . در دوره خواب یا استراحت گیاه ( تابستان ) بارندگی یاآبیاری برای آن مضر است بنابر این کشت و کار در مناطق پر باران ( شمال ) و مناطق گرم جنوب کشور معمول نیست . اراضی آفتاب گیر و بدون درخت که ضمناً در معرض بادهای سرد نیز نباشد برای رشد زعفران مناسب است .

حداکثر دمای این گیاه بین ۴۰- ۳۵  درجه سانتگراد و در ارتفاع بین ۱۳۰۰ تا ۲۳۰۰ متر از سطح دریا عملکرد خوبی را از خود نشان  می دهد .