به گزارش برنا، آیت الله سید حسن عاملی روز یکشنبه  در آیین جشن وحدت در شهر سنی نشین  عنبران در شهرستان نمین با اشاره به اینکه توطئه دشمن و برداشت و تفاسیر خاص دینی عامل ایجاد اختلاف و تفرقه در میان مسلمانان است، افزود: هر کس باعث بدبینی و شکاف در بین اهل تسنن و تشیع شود طبق آیه صریح قرآن کریم مشرک است.

وی افزود: هدف دشمن در عصر حاضر ایجاد اختلاف مذهبی، قومی، قبیله‌ای و سیاسی در بین امت اسلامی است و مقابله با این خدعه خبیثانه نیازمند آگاهی و تقویت انسجام بیشتر در درون جامعه اسلامی است.

او اظهار داشت: بزرگترین گناه ترویج نفرت بین بشریت و ایجاد دو دستگی و احساس بیگانگی نسبت به مسائل مختلف از جمله مسائل دینی و مذهبی بوده و هرکس به این امر ناپسند دامن بزند به شرافت و کرامت انسانی خیانت کرده است.

آیت الله عاملی با اشاره به اینکه امروز دشمن برای استحاله بیشتر دینی، مذهبی و فرهنگی ابزار مختلف رسانه ای را در اختیار گرفته، بیان کرد: کانال‌های ماهواره‌ای در همین راستا تمام ارزش‌های دنیای اسلام را زیر پا گذاشته و به اختلافات مذهبی دامن می‌زنند.

امام جمعه اردبیل افزود: اکثر افرادی که در فضای مجازی اقدام به سو تبلیغ علیه تشیع و همچنین تسنن می‌کنند هدفی جز اختلاف ندارند و نه شیعه هستند و نه سنی.

وی با بیان اینکه طبق فرموده پیامبر گرامی اسلام تمامی مسلمانان در کنار پیروان مکاتب دینی و آسمانی دیگر خانواده واحد جهانی را تشکیل می‌هند گفت: به تشخیص رهبر کبیر انقلاب اسلامی تنها عاملی که می تواند باعث زمین خوردن مسلمانان شود اختلاف است و باید از ایجاد آن بر حذر بود.

آیت الله عاملی با اشاره به خدمات نظام در منطقه سنی نشین عنبران گفت: بسیاری از مطالبات مردم عنبران در سال‌های اخیر محقق شده و باید  از این بابت از دولت و مسئولان استان تشکر کرد.

وی بیان کرد: برای ایجاد اشتغال هم باید سرمایه‌گذاری جدید در منطقه شود و درباره توسعه صادرات و فروش صنایع دستی از جمله گلیم عنبران در بازارهای جهانی نیز آمادگی وجود داشته و زمینه مهیاست.

امام جمعه اهل تسنن عنبران نیز در این آیین با اشاره به اینکه هفته وحدت حاصل تدبیر خردمندانه و یادگار بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی است، گفت: باید این هفته را به عنوان الگو و برنامه اساسی در نظر گرفته و تمام مسلمانان را زیر لوای اسلام ناب محمدی متحد و منسجم کنیم.

حجت الاسلام سید یاور مرادی افزود: هیچ اهل سنت و تشیعی مسلمانی را تکفیر نکرده و افرادی که در فضاهای غیرواقعی و بر اساس منافع فردی یا گروهی اقدام به ایجاد اختلاف و زیر سوال بردن اسلام می‌کنند در حقیقت بویی از اسلام به مشامشان نرسیده است.

وی با اشاره به مشکلات پیش‌روی مردم عنبران افزود: یکی از مشکلات اصلی این بخش آب آشامیدنی است که باید برای تامین آن بویژه  در روستاها باید تلاش شود.

او اضافه کرد: مردم مطالبات بیشتری در زمینه‌های مختلف دارند که یکی از آنها اشتغال است و به سبب نبود اشتغال جوان‌های عنبرانی به شهرهای دیگر مهاجرت می‌کنند.