به گزارش خبرگزاری برنا؛ محسن حاجی میرزایی روز شنبه در آیین افتتاح دومین همایش ملی هویت کودکان ایرانی - اسلامی گفت: در این راستا برای بزرگسالان آموزش و پرورش در انجمن‌های اولیا و مربیان مأموریتی تعریف شده که آن، تجهیز والدین برای درک سنجیده و درست از اهمیت این دوره در تکوین شخصیت کودکان پیش از ورود به مدرسه است.

این مسئول گفت: ما در مقطع پیش دبستانی تا رسیدن به این مرحله فاصله زیادی داریم و باید به آشفتگی دوران پیش دبستانی پایان داد و آموزش در این دوره مبتنی بر داستان، نمایش و نشاط و شادابی باشد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: ما در این دوره نباید کوچکترین اهمال را در استانداردها بپذیریم و به سمت مربیانی برویم که فهم عمیق و روشنی از این دوران دارند و با نشاط‌ترین افراد و فضاها را برای این دوره آماده کنیم.

وی با تاکید بر اینکه هویت یکی از محصولات و نتایجی است که در پرتو نهادهای یک جامعه شکل می‌گیرد، خاطرنشان کرد: برخی از جامعه شناسان معتقدند فهمی که جامعه به ما منتقل می‌کند نقش اساسی در تکوین شخصیت ما دارد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: موضوعاتی مانند انگ زدن و سرزنش، تاثیر ویرانگری بر ذهن و روح دانش آموزان دارد و هویت واقعی محصول تعاملاتی است که جامعه و معلم به دانش‌آموز منتقل می‌کند.

حاجی میرزایی اضافه کرد: رسالت آموزش و پرورش مداخله برای سازماندهی بهتر این تجربیات و ادراکات و کمک به بهتر درک کردن است و نقطه تحول هم از اینجا آغاز می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش افزود: کیفیت یادگیری و مداخلات هدفمند در فرایند تربیت در زمینه آموزش نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند و ظرفیت جامعه را برای تحول و دست‌یابی به اهداف بالا می‌برد.

حاجی میرزایی گفت: در تعالیم دینی و تجربیات بین المللی بر اهمیت کاربردی تکوین شخصیت در دوران کودکی و پیش دبستانی تاکید شده است و ما نیز باید به این مساله توجه جدی داشته باشیم.

این مسئول با بیان اینکه انقلاب اسلامی در صدد احیای تمدن اسلامی و پیشرفت و تعالی این سرزمین است، افزود:نظام مقدس جمهوری اسلامی به دنبال اهداف و آرمان‌های انقلاب، همواره عزت و سربلندی مردمان ایران و ساختن جامعه ای مستقل و خوداتکا را هدف قرار داده است و هر کسی که در کشور فعالیت می‌کند باید نسبت تلاش خود را با این اهداف متعالی روشن کند.

حاجی میرزایی ادامه داد: امروزه اقدامات زیادی در کشور برای دستیابی به این اهداف انجام می‌شود و عرصه صنعت، خدمات، عمران و کشاورزی به طور جدی در این زمینه تلاش می‌کنند.

وی افزود:سنگ بنا و نقطه آغازین تحقق این اهداف بزرگ به جهت وحدت نظری و پژوهش‌های بشری متوقف به میزان یادگیری جامعه است.

حاجی میرزایی ادامه داد: برای اطمینان از دست یافتن به اهداف باید بر روی میزان و کیفیت یادگیری جامعه متمرکز شویم.

همایش ملی هویت کودکان ایرانی اسلامی به مدت ۲ روز در قزوین برگزار می‌شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: