به گزارش خبرگزاری برنا؛ محمدرضا قلی‌پور روز دوشنبه اظهار داشت: از این میزان ایل راه یکهزار و ۲۰۰ کیلومتر در حوزه سرزمینی خراسان شمالی و ۶۵۰ کیلومتر دیگر هم مربوط به استان گلستان است.

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی افزود: ۵۰ میلیارد اعتبار برای مرمت و بازساری ایل راه‌های عشایری مورد نیاز است.

وی اظهار داشت: در فصل ییلاق و قشلاق هرساله باید ایل راه‌های عشایری برای عبور و مرور تیغ زنی شود و در برخی از نقاط نیز نیاز به ابنیه دارد.

وی افزود: به علت کمبود اعتبار در حوزه ایل راه‌ها بیشتر به تیغ زنی اکتفا می کنیم که با کوچکترین باران و سیل دوباره تخریب می شود اما اگر به صورت فنی تر بپردازیم تا پنج سال پاسخگو است.

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی گفت: مرمت نشدن ایلراه ها باعث ایجاد مشکلاتی در ارائه خدمات رسانی به خانوارها خواهد شد.

قلی پور افزود: هرساله بخشی از ایلراه‌ها و مراتع عشایر توسط افراد سودجو و برخی از کشاورزان تصرف می شود، در زمان کوچ خانوارها به اجبار از جاده ها تردد می کنند که بعضا موجب حادثه ناگواری نیز برای آنان و دام ها رخ می دهد.

وی گفت: تخریب ایل راه‌ها و مراتع در مسیر کوچ باعث شده است که بعضا عشایر رو به تغذیه دستی دام کنند.

وی افزود: ایل راه‌های خراسان شمالی از سه ایلراه اصلی تشکیل شده که ایل راه شمالی آن شامل مسیر شمال شهرستان های قوچان، فاروج، شیروان، گیفان، راز و جرگان و مراوه‌تپه است.

قلی پور اظهار داشت: ایل راه جنوبی در مسیر جنوب شهرستان های قوچان، فاروج، شیروان، اسفراین، جنوب بجنورد، قوری‌میدان و مراوه تپه است و ایل راه میانی از قوچان تا مانه‌ و سملقان در اطراف رودخانه اترک و کالیمانی و مراوه‌تپه است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: