به گزارش خبرگزاری برنا؛ کامران خرم در نشست خبری شورای هماهنگی صنعت آب و برق کردستان با اصحاب رسانه و مطبوعات استان که با هدف تدوین برنامه های سفر یک روزه وزیر نیرو به کردستان برگزار شد، اظهار داشت: پروژه های بسیاری برای بهره برداری، کلنگ زنی و بازدید در این استان در حال حاضر وجود دارد که با توجه به کمبود زمان تنها تعدادی از آنها در این سفر افتتاح، کلنگ زنی و بازدید می شوند.

وی افزود: از این تعداد ۱۳ پروژه در صنعت آب و برق آماده افتتاح و به بهره برداری رسیدن است، هفت پروژه جدید در این حوزه کلنگ زنی می شود و روند اجرایی هفت پروژه دیگر نیز مورد بازدید وزیر نیرو قرار می گیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان با بیان اینکه در مجموع برای این ۲۷ پروژه اعتباری بالغ بر هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان صرف شده و یا در آینده هزینه می شود، ادامه داد: بهره برداری از بخش دوم سامانه سد آزاد، بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب شهرهای بیجار و حسن آباد یاسوکند و برق رسانی به تعدادی روستا در شهرستان های دهگلان، سقز و دیواندره بخشی از این پروژه ها است.

خرم یادآور شد: سد امیرآباد – رمشت نیز آماده آبگیری است اما با توجه به شرایط جوی و میزان بارندگی ها افتتاح این طرح به سفرهای آینده چند ماه دیگر سپرده شده است.

وی بیان کرد: آبرسانی به سقز و اتمام سد چراغ ویس، آبرسانی به بانه و اتمام سد عباس آباد و آبرسانی به کامیاران از دیگر پروژه های فعال در صنعت آب در کردستان است که در حال پیگیری و به سرانجام رساندن هستند.

خرم اظهار داشت: امسال نسبت به میزان بارندگی پیش بینی شده بلند مدت بارندگی بیشتری داشته ایم اما این میزان نسبت به بارندگی های سال گذشته حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: سد قشلاق سنندج یکی از مهمترین سدهای این استان است که در حال حاضر ۱۶۱ میلیون متر مکعب آب پشت دیواره این سد ذخیره سازی شده در حالی که سال گذشته در این مقطع زمانی این میزان ۱۷۳ میلیون مترمکعب بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان با بیان اینکه البته به دلیل جلوگیری از سیلاب های احتمالی میزان ذخیره سازی آب پشت سدهای کردستان کنترل می شوند، ادامه داد: ظرفیت آب ذخیره شده پشت سدها در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

خرم در خصوص اتمام پروژه های سد سازی که نیمه کاره هستند نیز یادآور شد: چندین پروژه مهم در این استان باقی مانده که سال گذشته و امسال به دلیل محدودیت های اعتباری نتوانستیم آنها را به سرانجام برسانیم.

وی بیان کرد: خوشبختانه امسال توانستیم با کمک های سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، اعتبارات قابل توجهی را در لایحه بودجه سال ۹۹ برای این سدها بگنجانیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان گفت: ۱۳۷ میلیارد تومان برای سد گاران، ۹۰ میلیارد تومان برای سد امیرآباد – رمشت، ۳۰ میلیارد تومان برای سد سیازاخ، ۳۰ میلیارد تومان برای آبرسانی به سقز و همچنین اعتباراتی نیز برای سد چراغ ویس، سد عباس آباد و سد سورال و سنگ سیاه در لایحه بودجه سال ۹۹ در نظر گرفته شده است که با توجه به اینکه بیشتر این پروژه های بالای ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند در صورت تخصیص اعتبارات تا دو سال آینده به اتمام می رسند.

گفتنی است وزیر نیرو روز سه شنبه هفته جاری سفری یک روزه را به استان کردستان خواهد داشت که طی آن ۲۷ پروژه صنعت آب و برق در کردستان بهره برداری، کلنگ زنی و بازدید می شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: