به گزارش خبرگزاری برنا؛ سردار سرتیپ قاسم رضایی روز دوشنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: مشکل عمده در شرق کشور، مواد مخدر است و سال ۲۰۱۹ کشور افغانستان طبق اعلام سازمان ملل متحد بیش از ۹ هزار تن تولید مواد مخدر داشته است.

وی اظهار داشت: در ۹ ماه سال جاری ۷۶ تن کشفیات مواد مخدر در بخش مرزبانی بوده که نسبت به سال گذشته افزایش ۵۷ درصدی دارد و افغانستان در این زمینه با ما همکاری داشته اما بخشی از ورود مواد مخدر از طرف کشور پاکستان است.

فرمانده مرزبانی ناجا گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس در بحث شرارت و مواد مخدر نقش دارند و اسیر فتنه‌های استکباری شده‌اند.

وی بیان کرد: مرزبان باید مرزبانی کند و مسائلی مثل مبارزه با مواد مخدر و قاچاق کالا فشار مضاعفی بر مرزبانی وارد کرده چون قوانین در کشور ما در برخی حوزه‌ها کمی نقص دارد.

سردار رضایی گفت: مشکلات مربوط به نقص قانون را منعکس کرده‌ایم و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تیم‌هایی را فرستاده‌اند و طرحی تنظیم شده و به تصویت مجلس رسیده است اما هنوز مشکلات مرزبانان کاهش نیافته است.

وی افزود: ایجاد شهرک‌های خانه سازمانی در بحث مرز دنبال می‌شود چون اکنون مرزبان ممکن است ۲۰ روز در مرز مانده و تنها چند روز از خانواده‌اش سرکشی کند و شهرک‌های سازمانی در اطراف مرز اقدام خوبی است.

وی اظهار داشت: در حوزه فرهنگی کارهای خوبی دنبال شده و فرزندان ملت ایران با اعتقاد مرزبانی می‌کنند و روحیه دوران دفاع مقدس در مرزها حاکم است، بحث نماز شب‌خوانی و حفظ قرآن به یک فرهنگ در مرزبانی تبدیل شده است.

فرمانده مرزبانی ناجا بیان کرد: با عنایت خداوند متعال و مدیریت الهی مقام معظم رهبری در سطح منطقه و کشور وضعیت مرزهای کشور بسیار مطلوب است و چه در مرزهای عادی و چه در مرزهای خشکی به نسبت گذشته وضعیت خوب و اشرافیت در مرزها را داریم.

سردار رضایی اظهار داشت: بر اساس قانون و اختیارات مرزبانی دستگاه‌های دیگر هم می‌توانند از ظرفیت مرزبانی در حوزه های تجارت، بازرگانی و دیگر حوزه‌ها استفاده کنند و ما با کشور آذربایجان ارتباط خوبی داریم و جشن سال نو را با هم در مرز برگزار کردیم.

وی یادآور شد: هرچند مرز را نظامی تعریف می‌کنند اما دیپلماسی و تعاملات در بحث مرز را داریم و در حوزه مرز ترکیه به قدری تعامل ما بالا رفته و در بعضی جاها که آنها نیازمند خدمات ما هستند به آنها خدمات می‌دهیم و برخی جاها اگر نیاز باشد خدمات می‌گیریم.

فرمانده مرزبانی ناجا گفت: در بعضی از پاسگاه‌ها یا برجک‌های ما که دور از دسترس هستند چون برق رسانی به آنجا مشکل است با هماهنگی های انجام شده برق را از کشور همسایه گرفتیم و این تعاملات موجب شده که هزینه‌های مرز پایین آمده و بستر برای بسیاری از فرصت ها آماده شود.

وی افزود: در تجارت و کار اقتصادی و تعاملات فرهنگی مرزی افزایش داشتیم و بحث انتشار و انتقال فرهنگ اصیل اسلامی و انقلابی است که در مرزها دنبال می‌شود و در نشست‌ها و ملاقات‌ها، دیگر کشورها هم مانند ما این جلسات را با قرائت قرآن آغاز می‌کنند و از طرفی نیز دید و بازدیدهای فرهنگی را در دستور کار قرار دادیم.

سردار رضایی اظهار داشت: بخشی از فتنه‌های امنیتی که از بیرون مرزها به ما تحمیل می‌کنند با اینگونه تعاملات مرزی به شکل خودبه خود خنثی می‌شود و بخشی از آرامش مرز به دلیل تلاش مرزبانان و مدیریتی است که در سطوح مختلف دنبال می‌شود.

وی  یادآور شد: هرچند رابطه ما در حوزه مرزی با بعضی از کشورها مثل امارات متحده عربی کم بود اما امروز این ارتباط بیشتر شده  است و برای مرزبانی یک تکلیف است که نباید بگذارد با کشورهای منطقه قطع همکاری شود و این برنامه جدی است و با امارات نشست داشته و توافقاتی امضا کردیم  که این اقدام موجب افزایش تعاملات تجاری ما شده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: