به گزارش خبرگزاری برنا؛ دکتر مهدی گلستانی پزشک متخصص داخلی در رابطه با شیوع ویروس کرونا گفت: ویروس کرونا به سادگی از یک فرد به فرد دیگر منتقل می‎شود اما درمان سخت و اصلا غیرممکن است بنابراین باید در تقابل با این بیماری به شدت پیشگیرانه عمل کرد و محتاط بود.

دکتر گلستانی گفت: علائم ویروس کرونا به چهار دسته تقسیم می شوند. آبریزش بینی، سرفه، گلودرد و تب بالا. این ویروس به سلولهای دستگاه تنفسی حمله می کند. در موارد حادتر، بیمار دچار اسهال می شود و در ادامه نیز با مشکل اختلالات کلیوی و انعقاد خون نیز دست و پنجه نرم خواهند کرد که ممکن است در نهایت جان او را بگیرد.

این پزشک متخصص داخلی در رابطه با اینکه ویروس کرونا چگونه از فردی به فرد دیگر منتقل می شود گفت: گزارش ها و اخبار مختلفی که شنیده ایم حاکی از این است این ویروس نخستین بار در بازار فروش محصولات دریایی به انسان منتقل شده است و گفته می شود از یک نوع مار این ویروس وارد بدن انسان شده. ویروس کرونا بعد از آن به سادگی بین انسان رد و بدل شده می‎شود و به شدت مسری است.

دکتر گلستانی افزود: ویروس کرونا به سادگی منتقل می شود. سرفه کردن و عطسه کردن و دست دادن با افراد دیگر سه عامل انتقال ویروس کرونا به شمار می آیند.

وی گفت: کاملا واضح است که افراد حتی اگر مطمئن نیستند این علائم ارتباطی به ویروس کرونا ندارد باید هنگام عطسه کردن و سرفه کردن جلوی دهان خود را بگیرند و با کسی دست ندهند. سایر افراد نیز به منظور عدم ابتلا به این ویروس باید از ماسک استفاده کنند و مدام دست‌های خود را بشویند.

وی تاکید کرد: ویروس کرونا از طریق دو مجرا وارد بدن انسان می شود، دهان و بینی. سپس در مجرای تنفسی یک سلول را به عنوان میزبان انتخاب می کند، به عنوان مثال سلولی در مجرای بینی و همان جا شروع به تکثیر می‎کند.

دکتر گلستانی ادامه داد: سلول آلوده به ویروس کرونا سپس به دیگر سلول ها نیز سرایت پیدا می کند و به این ترتیب عفونت در تمام بدن پخش می شود.

پزشک متخصص داخلی در رابطه با این سوال که ویروس کرونا چگونه باعث مرگ افراد مبتلا می شود نیز گفت: ذات الریه و تورم در ریه ها که در نتیجه تکثیر این ویروس است مرگ را رقم می زند. آب آوردن ریه بسیار خطرناک است و به سادگی مرگ را باعث می شود.

وی یادآور شد: ورم در مجرای تنفسی نیز بسیار خطرناک است چرا که مانع از آن می شود اکسیژن از طریق ریه ها وارد جریان خون شود. در ادامه این روند اندام های حیاتی از کار می افتند و مرگ به دلیل ویروس کرونا رقم می خورد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: