به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، محمدرضا حیدری، صبح امروز در آغاز نود و یکمین جلسه علنی شورای شهر مشهد با اشاره به حضور رئیس و معاونان دانشگاه علوم پزشکی در این جلسه، اظهارکرد: کادر درمانی و پزشکی طی 4 ماه اخیر تلاش‌های ارزشمندی انجام دادند و به تاریخ فداکاری و گذشت ملت غیور ایران، افتخار دیگری افزودند.

حیدری، کادر درمانی را چهره‌های فداکار و خدوم و پرتلاشی دانست که در خط مقدم خدمت به شهروندان مشهدی و دیگر شهرهای کشور حضور داشتند و افزود: تاکنون تعاملات بسیار خوب و سازنده‌ای بین مدیریت شهری مشهد و دانشگاه علوم پزشکی شاهد بوده‌ایم و این همکاری‌ها ادامه‌دار خواهد بود.

وی در ادامه صحبت‌های خود به تشریح برخی از مناسبت‌های پیش رو پرداخت و در ابتدا با تسلیت فرارسیدن سالروز وفات حضرت خدیجه(س)، گفت: ایشان با توجه به توان و قدرت اقتصادی خود نقش بسزایی در ترویج اسلام داشت؛ عظمت، پایداری، استقامت، صفا، صمیمیت و همراهی این بانوی گرانقدر با پیامبراکرم(ص)، نمونه‌ای از ایثار و فداکاری بوده و درس های آموزنده برای جویندگان سعادت بهمراه دارد.

18 اردیبهشت‌ماه، روز بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج، دومین مناسبی بود که رئیس شورای شهر مشهد در جلسه علنی شورای شهر مشهد به آن پرداخت و تصریح کرد: براساس آمار منتشرشده از سوی وزارت بهداشت، شاخص‌های مناسبی در زمینه بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج نداریم؛ از جمله دلایل آن میتوان به فقدان آگاهی‌بخشی به جامعه و نبود الگو و سبک زندگی مناسب و غربالگری دوره‌ای اشاره کرد.

 

حیدری در ادامه گفت: راه‌اندازی بنیادهای خیریه و نیکوکاری برای کمک به این بیماران که به شکل گسترده شاهد آن هستیم، یکی از اتفاقات خوبی است که در جامعه انسانی و اسلامی ما رخ داده و مجموعه‌های کارآمدی در سطح ملی و استانی، تشکل‌هایی ایجاد کرده و خدمات ارزشمندی ارائه می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: ماه مبارک رمضان، ماه رحمت و مهربانی، یکی از بهترین فرصت‌ها برای بازدید از این بنیادهای خیریه و تلاش در جهت حل بخشی از مشکلات آنان است.

حیدری در بخش دیگری از صحبت‌های خود، روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر را گرامیداشت و اظهارکرد: این نهاد، سازمانی بین‌المللی است که در جهت تسکین آلام و دردهای مردم در شرایط حاد و بحرانی و حوادث غیرمترقبه شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر نیز از جمله مجموعه‌هایی است که در شرایط بحران با حداکثر توان خود حضور موثر داشته و به یاری هموطنان شتافته است، گفت: طی ماه‌های اخیر هم جمعیت هلال احمر در جهت پیشگیری و کنترل شیوع ویروس کرونا اقدامات ارزنده‌ای داشته که از جمله آنها میتوان به پایش و تب‌سنجنی مسافران در مبادی ورودی و خروجی شهرها اشاره کرد.

رئیس شورای شهر مشهد در ادامه با تبریک ولادت امام‌حسن‌مجتبی(ع)، کریم اهل بیت، اظهارکرد: در این روز نانوایان مشهد، براساس سنتی حسنه‌ اقدام به توزیع نان رایگان می‌کنند و فرصت مناسبی است که خیرین و نیکوکاران به مناسبت این روز، که منتسب به خاندان اهل بیت(ع) است، همت ویژه‌تری بگمارند.

حیدری صلح امام‌حسن(ع) را یکی از نکات برجسته زندگی سیاسی ایشان دانست وگفت: امام حسن(ع) در شرایطی که تداوم دین پیامبر و میراث پدر بزرگوار خود را به مصلحت دیدند، صلح با معاویه را ارجح به هر اقدام دیگری دانستند.

وی صلح امام حسن(ع) را نشان‌دهنده پایداری و وفاداری ایشان به مبانی و اعتقاد خود است که با شجاعت آن را انجام دادند و اظهارکرد: زمانی امام‌حسن(ع) اقدام به صلح می‌کنند و در زمان دیگری امام حسین(ع) وارد نبرد و جهاد می‌شوند و به شهادت می‌رسند.

حیدری افزود: این اتفاقات نشان می‌دهد که پرداختن به مقتضیات و شرایط زمان در تصمیم‌گیری‌ها، برای نگهداشت اهداف و مصالح والاتر بسیار حائز اهمیت است و در شرایط مقتضی از ظرفیت‌های موجود باید استفاده کرد.

رئیس شورای شهر مشهد با اشاره به آغاز هفته کمک به محرومان و مستضعفان از شب میلاد امام‌حسن(ع)، گفت: مردم نیکوکار ما، با شیوع کرونا همچون گذشته به خوبی در کنار سایر هموطنان خود حاضر شدند و خود را شریک آلام و دردها و رنج‌های آنها دانستند.

حیدری در ادامه افزود: براساس گزارش‌های شوراهای اجتماعی محلات این روزها اتفاقات خوبی در سطح محلات مشهد در حال رخ دادن است؛ خیزش و جنبش اجتماعی ارزشمندی برای کمک به مردم آسیب‌دیده از کرونا با شروع ماه مبارک رمضان و پس از توصیه مقام معظم رهبری در باب مواسات شکل گرفته که بسیار ارزشمند است.

وی خاطرنشان کرد: اتفاق میمون دیگر، تهیه و توزیع 300 هزار بسته کمک معیشتی توسط دستگاه‌های مختلف همچون آستان قدس رضوی، شهرداری مشهد، کمیته امداد، بهزیستی و سپاه است؛ اقدامی که نشان‌دهنده رویکرد و نگاه انسانی و اسلامی ماست و باید در این زمینه قدردان مردم و خیرین باشیم.

روز وقف، آخرین مناسبتی بود که رئیس شورای شهر مشهد در آغاز نود و یکمین جلسه علنی به آن پرداخت و گفت: وقف، از جمله سنت ریشه‌دار و با سابقه در فرهنگ دینی ماست.

حیدری با بیان اینکه مهمترین و شاید بزرگترین موقوفه جهان اسلام را در موضوع آستان قدس داریم، افزود: این مهم نشان از علقه و پیوند و وابستگی مردم، خیرین و نیکوکاران به ترویج فرهنگ رضوی است.

 

وی خاطرنشان کرد: وقف، فعلی باقی و ارزشمند بوده که نقش بسزایی در توسعه سیاست متوازن و عدالت‌محور دارد.

رئیس شورای شهر مشهد با تاکید بر لزوم گسترش فرهنگ وقف، اظهارکرد: شورای پنجم شهر مشهد با تصویب طرح «خیرین شهر یار» ظرفیت بسیار خوبی برای نقش‌آفرینی خیرین ایجاد کرد تا به کمک شهر بیایند و با مقدماتی که فراهم شده این کار را در سطح شهر، همچون ساخت مدارس و تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی که موفقیت چشمگیری داشته، شاهد باشیم.

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: