به گزارش خبرگزاری برنا در اصفهان؛ غلامحسین عسکری پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان سازمان مردم نهادی است که هیچ خدماتی از دولت دریافت نمیکند، گفت: ساختمان و داشتن مسکن به عنوان یکی از دغدغه های مردم به خصوص از ابتدای امسال با افزایش شدید قیمت مواجه است. برای رفع این دغدغه مردم و حل این چالش باید ساخت ساختمان ارزان شود و در این مسیر باید به سمت فناوری های نوین برویم که موجب افزایش کیفیت و سرعت ساختمان سازی می شود.

وی افزود: در حالیکه عمر ساختمان در کشور بین ۳۰ تا ۴۰ سال است، اما این عدد در کشورهای دیگر بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال است و امیدواریم با تهمیدات اندیشیده شده و ورود مجریان ذیصلاح به ساختمان و آشنا به علم و فناوری روز، متوسط عمر ساختمان افزایش یابد.

عسکری ادامه داد: نبود آب در زاینده رود، علاوه بر ایجاد مسائل اقتصادی برای صنعت و کشاورزان شرق اصفهان، باعث فرونشست‌های جدی در منطقه شده است. متاسفانه با افزایش برداشت آب از سفره های زیرزمینی و زاینده رود، نه تنها ساختمان های قدیمی، بلکه ساختمان های تازه احداث نیز از ناحیه فرونشست زمین دچار آسیب و خسارت شده اند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان تصریح کرد: چند شریان حیاتی گاز و خطوط لوله از استان اصفهان می‌گذرد که اگر در اثر نشست آسیب ببیند فاجعه می‌آفرینند. با وجود نیم میلیون جمعیت در اصفهان به عنوان دغدغه بزرگترین جامعه فنی کشور خواستار حل این موضوع هستیم.

وی با اشاره به اقدامات لازم برای مقابله با فرونشست های زمین گفت: با توجه به امنیتی بودن فرونشست زمین در برخی مناطق، بررسی و مطالعات لازم در این باره انجام شده است، اما برخورد با این پدیده نیازمند عزمی ملی بوده و آنچه مشخص است هنوز کار اساسی برای مقابله با پدیده فرونشست زمین نشده است و در این راستا نیازمند جریان دائمی زاینده رود و همچنین جلوگیری از برداشت از سفره های آب زیرزمینی هستیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان گفت: حدود ۸۰ درصد آب موجود صرف کشاورزی سنتی می‌شود، بنابراین نیاز است که با تغییر الگوهای کشت این آب در سفره‌های زیر زمینی ذخیره شود.

عسگری افزود: فرونشست، بیشتر در زمین‌هایی اتفاق می‌افتد که آبرفتی و در نزدیکی نهرها باشد. فرونشست ورزشگاه نقش جهان نیز به همین دلیل است. فرونشست‌های شهر دامنه موجب تخریب منازل شده، لوله‌کشی‌هایی که برای چاه‌های عمیق انجام داده‌اند نیم متر از زمین بیرون آمده است.

نظام مهندسی 1

وی با بیان اینکه پدیده فرونشست زمین در برخی مناطق اصفهان همچون دشت دامنه با تخریب مناطق مسکونی پیش رفته است، گفت: البته در برخی مناطق حساس مطالعات و کار اجرایی در زمینه فرونشست زمین انجام شده است و استانداری و شرکت آب منطقه ای اصفهان پیگیر طرح هایی برای مقابله با این پدیده هستند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان همچنین گفت: در بحث ساختمان نیز نظام مهندسی در مناطقی که احتمال وقوع پدیده فرونشست وجود دارد، محاسبات لازم را انجام می دهد و به طور قطع مهندسان باید در طراحی های خود تجدیدنظر کنند و از ساخت ساختمان های سنگین خودداری کنند. در حال حاضر پدیده فرونشست زمین در شمال و شمال شرق اصفهان جدی است و مهندسان باید براساس نوع زمین آن منطقه و مطالعات ژئوتکنیک اقدام به ساختمان سازی کنند.

وی ادامه داد: عوارض حق النظاره مهندسین ناظر ساختمان طی ۱۵ سال گذشته حذف این عوارض مطالبه جدی سازمان نظام مهندسی ساختمان و همچنین مهندسان بود که سرانجام به دلایل قانونی از سوی سازمان بازرسی استان اصفهان دریافت این عوارض توسط شهرداری ممنوع شد و خوشبختانه در بودجه سال جدید شهرداری این عوارض دیده نشده است، البته اینکه عوارض دریافتی مهندسان در سال های گذشته از سوی شهرداری برگشت داده شود، بعید است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان افزود: در هفته‌های آینده قرار است طی یک نشست اینترنتی با اتریش آموزش هایی در این باره به برخی از مهندسان ما داده شود.

عسگری خاطر نشان کرد: برای ساختمان سازی ۲۲ مبحث مقررات ملی ساختمان داریم که لازم است برای ساختمان سبز نیز مقرراتی تأمین شود، البته شورای شهر اصفهان در اقدامی مؤثر، نصب سیستم‌های خورشیدی را در ساختمان‌های "ج" و "د" الزامی کرده است.

وی با بیان این که نفع تعامل بین دستگاهی به مردم می‌رسد، گفت: اکنون در شرایط موجود که نرخ مصالح ساختمانی بسیار زیاد است افراد مجبورند سرمایه زیادی را برای ساختمان سازی در نظر بگیرند بنابراین بهتر است که روند صدور پروانه تسهیل شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان گفت: با شهرداری اصفهان اختلاف سلیقه‌هایی داریم که در حال رایزنی برای رفع این سوء تفاهمات هستیم تا امکان تعاملات بهتر فراهم شود. خدمات مهندسی در مقابل مسئولیت‌هایی که مهندسان دارند مبلغ بسیار ناچیزی است.

وی در ادامه در خصوص افزایش قیمت مسکن در کشور به خصوص از ابتدای امسال تاکنون، اظهار کرد: متاسفانه به دلیل رکود تورمی، قیمت ساختمان و همچنین هر واحد آپارتمان افزایش یافته است تا جایی که قیمت هر واحد آپارتمان حتی تا ۵ برابر گران شده است، از سوی دیگر متوسط قیمت زمین در شهر اصفهان حتی بالاتر از قیمت کارشناسی است.

عسکری با تاکید بر اینکه متاسفانه امروز داشتن یک واحد مسکونی برای جوانان آرزویی دست نیافتنی است، گفت: در حالیکه پیش از این قیمت هر متر آپارتمان در مناطق خوب اصفهان متری ۸ میلیون تومان بود، امروز همین آپارتمان متری ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان شده است و حتی در مناطق پایین شهر اصفهان نیز قیمت یک واحد آپارتمان کمتر از ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان نیست.

به گفته رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان، افزایش قیمت مسکن و زمین برای خریداران بسیار خطرناک است و امیدواریم با تمهیدات دولت و مجلس از سیر صعودی قیمت مصالح ساختمانی جلوگیری شود.

وی افزود: در حال حاضر هزینه ساخت یک متر آپارتمان ۱۰۰ متری در اصفهان به صورت گچ و خاک و بدون هیچ امکاناتی بین ۳ تا ۳.۵ میلیون تومان است و امیدواریم با اجرای طرح مالیات بر خانه های خالی و طرح اقدام ملی ساخت مسکن، شاهد مُسکنی در بازار مسکن باشیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: