به گزارش خبرگزاری برنا در اصفهان؛ مهدی تمیزی، مدیر موزه هنرهای معاصر اصفهان درباره برپایی این نمایشگاه گفت: "خط روشن" با همکاری گالری طراحی هنر که از گالری‌های معتبر تهران است برپا شده و 33 اثر از هنرمندان شاخص کشور به‌ویژه در حوزه طراحی در آن به نمایش گذاشته شده است.

وی خط روشن را نمایشگاهی متفاوت در حوزه هنرهای تجسمی دانست و افزود: این آثار تلفیقی از هنر و تکنولوژی نور است و زمانی که مخاطب وارد نمایشگاه می‌شود تعدادی طراحی می‌بیند، اما به‌جای اینکه خطوط طراحی رنگ داشته باشند و روی صفحه سفید دیده شوند، بر اثر اصابت نور نورانی هستند و خطوط روشن است و با دیدن نور است که طراحی هر اثر درک می‌شود، نه اینکه نور به اثر تابانده شده باشد؛ در واقع مخاطب باید آثار را از نزدیک ببیند تا متوجه تکنیک به‌کار رفته در آنها شود.

مدیر موزه هنرهای معاصر اصفهان درباره شیوه متفاوت برپایی این نمایشگاه نسبت به نمایشگاه‌های معمول هنرهای تجسمی ادامه داد: گالری موزه هنرهای معاصر که این آثار در آن به نمایش گذاشته شده کاملاً تاریک شده و خود آثار نور را می‌تابانند و نیازی به نورپردازی ندارند. تابلوها از مکانیزمی از نور بهره برده‌اند که نسبت به دیگر نمایشگاه‌ها ویژه است.

تمیزی درباره سابقه هنر نور(لایت آرت) گفت: از ابتدای قرن بیستم و با پرداختن به هنر معاصر و مدرنیزه شدن هنر بسیاری از هنرمندان جهان به هنر نور پرداختند که البته سابقه آن در دنیا بیشتر از ایران است. هنور نور نیز مانند هنر صوت یکی از بخش‌های هنر است، اما در ایران در مقایسه با هنر کلاسیک کمتر به این دو گونه هنر پرداخته شده است.

وی نمایشگاه خط روشن را نخستین نمایشگاه موزه هنرهای معاصر اصفهان در سه سال گذشته دانست که تنها به هنر نور اختصاص یافته و ابراز امیدواری کرد این نمایشگاه مورد توجه جامعه هنری قرار گیرد.

مدیر موزه هنرهای معاصر اصفهان با تاکید بر اینکه به دلیل شیوع ویروس کرونا نمایشگاه "خط روشن" نخستین نمایشگاه موزه هنرهای معاصر اصفهان بوده که در ربع قرن گذشته بدون مراسم افتتاحیه برپا شده، بیان کرد: سلامت جامعه برای ما مهم بود و از بازدیدکنندگان نیز درخواست می‌کنم حتماً پروتکل‌های بهداشتی به‌ویژه زدن ماسک را رعایت کنند.

وی خاطرنشان کرد: نمایشگاه "خط روشن" تا 28 شهریورماه در موزه هنرهای معاصر اصفهان میزبان آثاری از فرهاد ابراهیمی، میترا ارباب سلجوقی، علیرضا آدمبکان، افشین باقری، سهیل حسینی، کامبیز درمبخش، پری زنگنه، صحرا طباطبایی، قدرت‌اله عاقلی، مجید عباسی فراهانی، هادی عرب نرمی، محسن غلامی، سروناز فارسیان، الناز فرح‌اللهی، شکوفه فلاح، امیر کبیرنژاد، مهسا کریمی‌زاده، پریدخت مشک‌زاد، الهه مقدمی، زینب موحد، نزار موسوی‌نیا، علی ندایی و شادی نویانی است.

به گفته دست‌اندرکاران این موزه، نمایشگاه گروهی "خط روشن" در تلاش است با بهره‌گیری از علوم و فنون در هنر و همچنین دستاوردهای تکنولوژیک جدید، مطالعه را برای رسیدن به بعضی از شکل‌ها و قالب‌های جدید اجرایی در هنر هموار سازد. در این میان نور به عنوان عنصری مستقل و قابل کنترل در خدمت هنرمند و تفکر او قرار می‌گیرد و با تغییر رنگ و تعیین میزان شدت نور، هنرمند می‌تواند نوعی جدید از کاربرد نور و ارائه مفاهیم را در آثارش وارد کند.

علاقه‌مندان به بازدید از این نمایشگاه می‌توانند هر روز از ساعت 9 تا 13 و 16 تا 20 (جمعه‌ها از ساعت 16 تا 20) به موزه هنرهای معاصر اصفهان واقع در خیابان استانداری مراجعه کنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: