به گزارش خبرگزاری برنا در اصفهان؛ علی رحمانی گفت: این طرحها شامل احداث پارک تفریحی فدک در روستای فارفان اصفهان در زمینی به وسعت ۱۰ هزار مترمربع،پارک کودک روستای گرموک، احداث و ساماندهی معابر روستاهای چقا فریدونشهر، جندان و کفرود اصفهان، احداث و آسفالت جاده بارچان مبارکه و جاده عشایری قلعه سنگی و بچهگان سمیرماست که از محل اعتبارات دهیاری‌های استان تامین شد.

وی بیان کرد: در این هفته بیش از ۱۵ کیلومتر جاده آسفالته روستایی و عشایری در استان افتتاح شدکه توسعه راه های ۲۵ روستاتوسط اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای و با همکاری دهیاری ها در حال انجام است و بر اساس پیش بینی تا پایان دولت داوزدهم به بهره برداری خواهد رسید.

وی اضافه کرد: ویژه برنامه ای با حضور معاون دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور سه شنبه هفته آینده در نطنز برگزار و بحث و تبادل نظر برای برنامه ها و سیاست های دولت در توسعه زیرساختها در حوزه روستایی انجام خواهد شد.

رحمانی بابیان اینکه عملیات احداث ساختماندهیاری روستای قلعه اسلام آباددر این هفته آغاز شد، خاطرنشان کرد: ۱۶۱ روستای این استان فاقد ساختمان دهیاری هستند که برای احداث این مکان‌های اداری در بسیاری از روستاهای اصفهان با محدودیت اعتباری روبرو هستیم.

به گفته مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری اصفهاندر روستاهای فاقد ساختمان دهیاری مدارس متروکه وجود دارد که در تعامل با اداره کل آموزش و پرورش و انجام فرایند قانونی این محیط‌های آموزشی پس از مرمت به عنوان محیط اداری برای دهیاری‌ها استفادهمی شود.

وی تقویت ظرفیت اقتصادی و درآمدی دهیاری‌ها را مهم برشمرد ویادآور شد: در برخی از روستاهای کم جمعیت استان فاقد درآمد محلی هستند که فعالیت‌های اقتصادی مبتنی بر زندگی روستایی موجب تامین منابع مالی خواهد شد.

وی ادامه داد: تاسیس شرکت‌های گردشگری روستایی، آمارو عمرانی به رونق فعالیت اقتصادی و رفع نیازها در روستاها کمک کرده و به به کاهش مهاجرت‌ها از این مناطق منجر خواهد شد.

همزمان با گرامیداشت این هفته شش هزار و ۷۵۰ پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر ۳۷۰۰ میلیارد تومان در بخش های مختلف بهداشت و درمان، مدرسه، راه و ارتباطات و۲۶ هزار و ۵۱۲ پروژه اشتغال‌زایی با سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری، افتتاح و به بهره برداری می رسد که رئیس جمهوری به صورت ویدئوکنفرانس ۱۳هزار میلیارد تومان از این پروژهها را در ۱۴ استان کشور افتتاح کرد.

هفته ملی روستا و عشایر از ۱۴ مهرماه آغاز و تا ۲۲ همین ماه ادامه دارد که فرصتی برای ارائ دستاوردهای روستایی و فعالیتهای نظام در این بخش از کشور است. افتتاح پروژه، تجلیل از چهره های برتر روستایی، برگزاری نشست های هم اندیشی و برنامه های فرهنگی در این هفته با محوریت روستاها انجام می شود.

همزمان باهفته دولت امسالبیش از ۲۰۰ پروژه عمرانی مثل جدول‌گذاری، آسفالت معابر، احداث ساختمان دهیاری، تامین زیرساخت مثل شبکه برق و پروژه های خدمات رسانی به بهره برداری رسید.

استان اصفهان با پنج میلیون و ۱۲۰ هزار نفر جمعیت دارای بیش از یکهزار و ۷۰۰روستا و آبادی با جمعیت افزون بر ۶۱۰ هزار نفر است که ۹۳۵ روستای اصفهان بیش از ۲۰ خانوار جمعیت دارد که روستاهای این استان دارای ظرفیت‌های گردشگری، صنعتی، کشاورزی و فرهنگی هستند و۹ هزار و ۶۰۵ خانوار عشایری در استان زندگی و۲۸ درصد مواد کالاهای این استان را تامین می کنند.

دولت یازدهم و دوازدهم توجه ویژه‌ای به کارکردهای زندگی روستایی داشته و به همین خاطر توسعه زیرساخت‌ها در این بخش‌های کشور را مورد توجه قرار داده که اختصاص یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال روستایی و همچنین افزایش امکانات رفاهی در سال‌های اخیر بر این موضوع مهم تاکید می‌کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: