برای اولین بار در کشور

انتخابات کارگران و کارفرمایان غیر رسمی برگزار میشود

انتخابات کارگران و کارفرمایان غیر رسمی برگزار میشود

مسئول برگزاری اولین انتخابات کارگران و کارفرمایان غیررسمی گفت: با توجه به اینکه نیمی ازکارگران کشور، کارگران غیر رسمی هستند که بدون هیچ گونه حمایت دولتی و نداشتن بیمه و برپایه قراردادهای توافقی مشغول به کارند بنابراین به منظور حمایت از انها اقدام به برگزاری انتخابات کارگران و کارفرمایان غیر رسمی کردیم.

به گزارش خبرگزاری برنا در اصفهان؛ خیریه نذر اشتغال، مهدی رضایی اظهار داشت: انتخابات کارگران و کارفرمایان به صورت مویرگی در کل کشور در حال انجام است به این صورت که در کارگاه های کوچک ، یک کارگر را به عنوان نماینده خود معرفی می کنند  که از بین کارگران معرفی شده یک نماینده کل معرفی و به عنوان نماینده کارگران غیر رسمی از حقوق آنها حمایت می کنند.

وی ادامه داد: کارگاههای زیادی در اصفهان نماینده خود را معرفی کردند و هم اکنون بدنبال جمع اوری اطلاعات از نقاط مختلف کشور هستیم.

مسئول برگزاری اولین انتخابات کارگران و کارفرمایان غیررسمی تصریح کرد: با وجودی که ۳۰ سال از تصویب قانون کار گذشته است اما در هیچ یک از مفاد قانونی به کارگران و کارفرمایان غیر رسمی اشاره نشده است.

وی گفت: در بازار کار یکسری کارگاه های کوچک داریم که کارفرمایان قادر به پرداخت حقوق اداره کاری به آنها نیستند که در این حالت یا باید کارفرما دست از تولید و اشتغال بردارد و کارگری بیکار بماند که همین امر منجر به افزایش بیکاری میشود اما اگر قانون اجازه انعقاد قراردادهای توافقی را بدهد و بر پایه این قراردادها آنها را بیمه کند، ضمن اینکه دیگر کارگر غیر رسمی نخواهیم داشت و بزرگترین مانع اشتغال در صنایع کوچک برداشته میشود که در راستای شعار امسال میباشد

وی هدف از برگزاری انتخابات کارگران و کارفرمایان غیررسمی، هویت بخشی به این دست از کارگران هست، ادامه داد: این انتخابات بین کارگاهی برگزار می شود و بطور مثال در شهرهای شمالی مثل آمل و بابل، شهر های استان سیستان و بلوچستان و شهرکرد و کرمان همزمان با اصفهان در حال اجرا است.

رضایی گفت : بخشی از کارگران غیر رسمی ، افرادی هستند که بر اثر اعتیاد یا معلولیت ، نداشتن مهارت کار یا عوامل مختلفی نمی توانند بازدهی کافی را برای کارفرما داشته باشند که حقوق اداره کار به آنها داده شود و لازم است مطابق با قراردادهای مالی پی توافقی ، تحت پوشش بیمه، بازنشستگی و امنیت شغلی قرار گیرند.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اصفهان

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اصفهان

    اخبار برگزیده