به گزارش خبرگزاری برنا در اصفهان، کیفیت هوا در کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۹ صبح امروز _چهارشنبه ۱۹ خردادماه_ با قرار گرفتن روی شاخص ۱۱۳ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شده است.

 

روز گذشته نیز میانگین شاخص کیفی هوا در این شهر با قرار گرفتن روی شاخص ۹۷ در وضعیت زرد و سالم ثبت شده بود.

 

کیفیت هوای کلانشهر اصفهان اکنون در خیابان پروین و خرازی به ترتیب با قرار گرفتن روی شاخص ۶۰ و ۱۵۶ در وضعیت سالم و ناسالم برای عموم ثبت شده است، دستگاه سنجش کیفیت هوا در ایستگاه احمدآباد فعال نیست.

 

اکنون کیفیت هوا در ایستگاه‌های استانداری و رودکی به ترتیب روی عد ۱۰۸ و ۱۲۹ ثبت شده است و در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

 

در حال حاضر تنها ایستگاه فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان به جز اصفهان، شاهین‌شهر و سجزی است و اکنون شاخص کیفی هوای شاهین‌شهر و سجزی به ترتیب با قرار گرفتن روی عدد ۵۹ و ۱۲۹ و در وضعیت سالم و ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شده است، همچنین اکنون شاخص کیفی هوای مبارکه روی عدد ۸۰ و در وضعیت سالم قرار دارد.

 

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

 

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.‌

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: