سایت پرواز گردنه رخ اصفهان ظرفیت بین المللی شدن دارد

رئیس کمیته ورزشهای هوایی هیئت انجمن های ورزشی استان اصفهان می گوید سفر تفریحی بوخارد مارتنز و همراهان را به بهترین فرصت برای ارتقا سطح دانش مربیان و خلبانان کشورمان تبدیل کردیم.

محمدرضا غزنوی در گفت و گو با خبرنگارخبرگزاری برنا از اصفهان، در خصوص سمینار یک روزه پرواز ترمیک با حضور مدرسان خارجی اظهارداشت: این سمینار برای اولین مرتبه در حد استانداردهای بین‌المللی برگزار شد، 4 مدرس آلمانی و اتریشی با سرمدرسی بورخارد مارتنز از آلمان که به عنوان پدر علم پاراگلایدر مسافت در دنیا شناخته شده است و نخستین سفرش به آسیا بود کار تدریس و آموزش به مربیان و خلبانان پاراگلایدر را بر عهده داشتند.

وی افزود: شرکت نوا که در اروپا در زمینه لوازم و تجهیزات پرواز فعالیت دارد در ایران نیز نمایندگی دارد که نمایندگی آنها از بورخارد و دیگر مدرسان برای حضور در ایران دعوت کرده بود و بورخارد مارتنز پس از این دعوت اعلام می کند اگر قرار است به ایران سفری داشته باشد دوست دارد این سفر به اصفهان و دیدن سایت پرواز گردنه رخ و فاطمه افتخاری که از قهرمانان به نام ایران در جهان است ، باشد. این مسئله موجب تعجب ما و از جمله خود فاطمه افتخاری شد، باتوجه به این که افرادی مثل فاطمه افتخاری رکوردهایشان در یک سایت بین المللی ثبت می شود از این نظر اسم فاطمه افتخاری را شنیده بودند.

رئیس کمیته ورزش های هوایی هیئت انجمن های ورزشی استان اصفهان با بیان اینکه در ابتدا قرار بود سفر این گروه جنبه تفریحی و توریستی داشته باشد، اضافه کرد: زمانی که ما از سفر توریستی این گروه اطلاع پیدا کردیم به این فکر افتادیم که از آنها خواهش کنیم یک دوره آموزشی پرواز برای مربیان و ورزشکاران سراسر کشورما داشته باشند که خوشبختانه قبول کردند و ما نیز بلافاصله هماهنگی های لازم که بایستی با ارگانها و سازمانهای مختلف داشتیم، انجام دادیم و به سختی توانستیم مجوز برگزاری این دوره را داشته باشیم.

وی ادامه داد: با استقبال بسیار زیادی در این خصوص روبرو شدیم و بیش از هزار نفر اعلام آمادگی رای شرکت در این دوره را داشتند که باتوجه به ظرفیت موجود پس از ثبت نام 240 نفر سایت ثبت نام بسته شد و اعلام کردیم در آینده باز هم چنین دوره ای را با توجه به تجربه ای که به دست آورده ایم برگزار می کنیم.

وی با اشاره به ابراز شگفتی مدرسان از تعداد و اطلاعات خلبانان ایرانی گفت: در  ابتدای برنامه اعلام کردند که فکر می کردیم یک کلاس آموزشی با حدود 20 مربی را خواهیم داشت، اما الان چندین برابر خلبانان و مربیان بسیار خوب و باانگیزه از سراسر کشورتان را می بینیم و تعجب کردند.

غزنوی در خصوص اهمیت و ضرورت برگزاری چنین دوره های برای خلبانان ایرانی گفت: پرواز، رشته ای است که هر چه علم خلبان و مربی بالاتر باشد در نتیجه عملکرد و جلوگیری از سوانح احتمالی بهتر می شود. بورخارد مارتنز شخصیتی است که در دنیا هزینه های زیادی برای برگزاری کلاس و دوره های ایشان صرف می شود، که ما توانستیم ایشان را متقاعد کنیم بدون پرداخت هزینه این دوره آموزشی را برای ما داشته باشند که خوشبختانه استقبال کردند. با توجه به اطلاعات بسیار خوب و اینکه ایشان نویسنده تنها کتاب مرجع علم پرواز در تمام دنیا هستند که تدریس می شود، آمدن نویسنده این کتاب به ایران و تدریس مستقیم به خلبانان و مربیان ما یک فرصت بسیار ایده آلی است که ممکن است دیگر تکرار نشود. 

وی با بیان اینکه باوجود اینکه تاکنون برنامه های بین المللی در سایت پرواز گردنه رخ اصفهان انجام نشده، اما این منطقه در بین خلبانان داخلی و خارجی شناخته شده است، خاطرنشان کرد: هر خارجی که در رشته پاراگلایدر فعال است سایت رخ را می شناسد به خصوص افراد شناخته شده، دارای مقام و با تجربه همه سایت رخ را می شناسند و در صورت آمدن به ایران حتما به اصفهان می آیند تا تجربه پرواز در سایت رخ را داشته باشند، چرا که سایت رخ از نظر موقعیت جغرافیایی، ارتفاع و آب وهوایی بهترین موقعیت را در خاورمیانه  برای پروازهای مسافت دارد. 

رئیس ورزش های هوایی هیئت انجمن های ورزشی اصفهان تاکید کرد: ایران در خصوص توریسم ورزشی به ویژه در خصوص طبیعت بکر و جغرافیایی موقعیت بسیار خوبی دارد، ما می توانیم با آماده سازی سایت رخ را به عنوان یک منطقه گردشگری و برنامه های مختلف گردشگری ورزشی در این منطقه داشته باشیم که بسیار جذاب و پرطرفدار خواهد بود. سالانه خلبانان داخلی زیادی در این سایت پرواز می کنند و در صورتی که بتوانیم به صورت بین المللی فعالیت داشته باشیم در توسعه این رشته و مباحث توریسم ورزشی بسیار موفق خواهیم بود. 

وی با اشاره به اینکه سایت گردنه رخ در اصفهان تنها سایت استاندارد استان است، اظهارداشت: این سایت تمام آیتم های مناسب پرواز را دارد، مواردی همچون ارتفاع منطقه، شرایط آب وهوایی و جغرافیایی، سطح محل صاف و مناسب برای بلند شدن، دسترسی مناسب به جاده و ... که در سایت رخ وجود دارد.

غزنوی تاکیدکرد: تنها مشکل ما نبود بودجه است، باوجود اینکه زیر مجموعه وزارت ورزش و جوانان و به بالطبع اداه کل ورزش و جوانان هستیم، اما متاسفانه هیچ بودجه ای برای فراهم کردن کمترین امکانات در اختیار نداریم. اگر نهادهای ذی ربط و اداره کل حداقل بودجه را به این رشته و سایت اختصاص دهند، می توانیم سایت منطقه رخ را به فضای بسیار خوب برای فعالیت های توریسم ورزشی تبدیل کنیم.

 به گفته رئیس کمیته ورزشهای هوایی استان اصفهان در حال حاضر 3500 نفر خلبان دارای گواهینامه در استان اصفهان وجود دارند که از این تعداد 1500 نفر آنها فعال هستند و رحیمی، سمنانی وافتخاری 3 مربی پرواز اصفهان هستند که کار آموزش به علاقمندان پرواز را انجام می دهند که در حال اموزش هستند.

انتهای پیام

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار اصفهان

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار اصفهان

  اخبار برگزیده