بخشی از کارخانه ریسندگی و بافندگی تفضلی کاشان در فهرست آثار ملی ثبت شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان کاشان از ثبت دو اثر تاریخی این شهرستان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری برنا از‌ کاشان، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کاشان،  احمد دانائی‌نیا اظهار کرد: بخش هایی از کارخانه شماره یک شرکت ریسندگی و بافندگی که شامل: سردر، دود کش‌ها و دفتر اداری است و همچنین آب‌انبار زیارت راوند در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

 به گفته وی، کارخانه شماره یک شرکت ریسندگی و بافندگی کاشان در 17 آذرماه 1313 شمسی به همت چند نفر از بازرگانان خوشنام که در رأس آنها مرحوم حاج حسن تفضلی، پدر صنعت نساجی ایران با سرمایه اولیه دو میلیون و دویست و پنجاه هزار ریال به منظور تأسیس کارخانجات ریسندگی و بافندگی، رنگرزی، چاپ و تکمیل و تولید برق تأسیس گردید.

احمد دانایی با تاکید بر اینکه اولین واحد تولید این شرکت در اردیبهشت ماه 1315 مشتمل بر 16 دستگاه رینگ 400 دوکی، جمعاً به ظرفیت 6400 دوک ریسندگی به بهره برداری رسیده ادامه داد: متعاقب با گسترش شرکت، دیزل‌خانه آن در سال 1327 براساس پیمان منعقده با وزارت کشور سال‌ها مأمور به تأمین برق عمومی، خانگی و صنعتی کاشان گردید .

دبیر ستاد خدمات هماهنگی سفر شهرستان کاشان تصریح کرد: به دلیل کاربری، از ابتدا تاکنون این شرکت به نام کارخانه ریسندگی و بافندگی مشهور است. اهالی قدیم‌تر شهر که با این کارخانه خاطره دارند از آن به نام کارخانه ارباب تفضلی (مالک و بنیانگذار کارخانه) نیز نام می برند.

دانائی‌نیا، دفتر کار ارباب تفضلی را یادآور معماری ناب ایرانی دانست و گفت: متاسفانه امروزه از این مجموعه، تنها هشتی ورودی و بخشی از اتاق‌های جنب آن، ورودی کارخانه و دودکش‌های آن باقی مانده که امیدواریم خانواده زنده‌یاد تفضلی، موزه‌ای در خور و شان ایشان تاسیس کنند. دودکش‌های کارخانه نیز آجری و در تاج دارای تزئینات زیبای آجرکاری است که مناره‌های دوران میانه اسلامی را به یاد می‌آورد. از جمله ویژگی‌های خاص اثر در میان کارخانه های مشابه همزمان، تلفیق معماری نئوکلاسیک و معماری سنتی ایرانی در ساختمان کارخانه است که در مجموع بخشی از هویت شهری و خاطره جمعی کاشانی‌ها را تشکیل می‌دهد.

رئیس اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان کاشان، آب‌انبار تاریخی زیارت راوند را بیست و نهمین آب‌انبار تاریخی کاشان دانست که در فهرست آثار ملی  به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: این آب انبار در جوار بقعه متبرکه ولی ابن موسی الکاظم (ع) قرار گرفته که احتمالاً در غالب یک مجموعه تاریخی بوده است. این بنا نیز همانند سایر آب‌انبارها دارای اجزاء سر در، راه پله (راچینه)، پاشیر، مخزن و بادگیر می باشد که متأسفانه در سنوات قبل بادگیر آن تخریب گردیده است. 

او افزود: بیش از 1700 اثر تاریخی واجد ارزش در شهرستان کاشان شناسایی شده که از این تعداد تاکنون 338 بنای تاریخی شهرستان کاشان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که از این مجموع 83 خانه،37 بقعه متبرکه، 20 تپه و محوطه باستانی، 29 آب انبار، 18 کاروانسرا، قلعه و تیمچه، هفت حمام، 31 مسجد و 83 اثر از سایر بناهای شهرستان کاشان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. 

عضو هیات علمی گروه معماری دانشگاه ادامه داد: 9 پرونده ثبتی دیگر شامل: تپه تاریخی قلعه روستای "الزگ" جوشقان قالی متعلق به دوران اشکانی و ساسانی، چهار صفه عارف باقری در منطقه فین بزرگ، خانه تاریخی جهان‌آرایی، حمام "کوچه خورد"، خانه تاریخی قرائتی متعلق به اوایل دوران پهلوی، حمام تاریخی محل "سرده کامو"، حمام تاریخی روستای قهرود متعلق به اواخر دوران قاجار و همچنین مسجد جامع روستان ورکان متعلق به دوران ایلخانیان نیز بررسی و مورد تصویب اعضای شورای ثبت آثار ملی استان قرار گرفت. با این وصف پرونده این 9 اثر تاریخی پس از تکمیل و رفع نواقص به‌منظور تصویب و دریافت شماره ثبت به شورای عالی ثبت ملی آثار تاریخی کشور ارسال خواهد شد.

انتهای پیام

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اصفهان

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اصفهان

    اخبار برگزیده