به گزارش برنا از اصفهان، دکتر رسول زرگرپور در جلسه ی کمیسیون برنامه ریزی هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، اظهارداشت: اقدامات و برنامه ریزی هایی که در دو سال گذشته صورت گرفته و تاکیدات مقام معظم رهبری خطاب به قوای سه گانه و مردم باعث کاهش ورود قاچاق به کشور شده است.

وی ادامه داد: آماری که این اواخر ستاد ستاد مرکزی در رابطه با قاچاق کالا و ارز اعلام شده نشان می دهد که میزان قاچاق کالا در سال ۹۲ حدود ۲۵ میلیارد دلار بوده است و بعد از اقدامات صورت گرفته در دولت تدبیر و امید این میزان به ۱۵ میلیارد دلار رسیده است که دلگرم کننده است.

وی با بیان اینکه کسب اطلاعات دقیقتر در این خصوص نیاز به دقت و بررسی بیشتر دارد، گفت: آنچه اهمیت دارد این است که در رابطه با کالاهایی که وارد مرزها می شود هنوز مشکلات و چالش های زیادی وجود دارد و ما نمی دانیم که کالایی که معمولا از کانال های سبز عبور می کنند و اعلام می شود در قالب چارچوب ها و دستورالعمل ها وارد شده، چقدر درست می باشد و بعضا مشاهده می شود آنچه که اعلام می شود با واقعیت فاصله داشته است.

رسول زرگرپور تاکید نمود: باید سیستم های کنترلی و نظارتی ورودی خود را به گونه ای تعبیه کنیم که بتوانیم یک کنترل دقیق، کامل و صد درصدی را بر کالاهای ورودی داشته باشیم.

زرگرپور با بیان اینکه تا چندی قبل مشکلاتی در سیستم اداری و بروکراسی گمرک وجود داشت، گفت: این مشکلات بگونه ای بود که امکان تخلف وجود داشت که خوشبختانه راه اندازی پنجره ی واحد گمرکی به صورت یک سیستم متمرکز و دقیق توانسته به میزان زیادی مشکل را برطرف نماید.

استانداراصفهان با بیان اینکه در این سیستم امکان هرگونه فعالیت اقتصادی برای متقاضیان بدون مراجعه به گمرک وجود دارد، افزود: در این روش گمرک نیز می تواند بر جریان واردات و صادرات کالا در مرز های کشور نظارت کاملی داشته باشد و می تواند به میزان زیادی از قاچاق کالا جلوگیری نماید.

رسول زرگرپور با اشاره به اینکه سیستم کنترل هوشمند حمل و نقل جاده ای در کشور در حال ایجاد است، خاطرنشان کرد: این سیستم می تواند در هرلحظه اعلام نمایند کانتینری که وارد کشور شده در چه مکانی قرار دارد و حتی کالای داخل آن را نیز اعلام کند.

زرگرپور تصریح کرد: اگر این سیستم ها و برنامه هایی که تاکنون پیش بینی شده است به اجرا در آید می توانیم برنامه ی کاهش قاچاق کالا که به میزان ۴ میلیارد دلار بعنوان یک برنامه ی ۵ ساله پیش بینی شده است را به مرحله ی اجرا در آوریم و اگر این سیستم ها اجرایی نشود با شیوه ی قدیمی امکان کاهش قاچاق وجود نخواهد داشت.

استاندار اصفهان با بیان اینکه کالای قاچاق در نظم اقتصادی کشور تاثیر منفی دارد و می تواند باعث از بین رفتن اشتغال شود و در درآمدهای دولت اثر منفی داشته باشد، یادآور شد: ورود کالای قاچاق به چرخه ی مصرف و توزیع در سطح جامعه با تلاش ما برای اشتغال بیشتر و سالم سازی جامعه تناقض دارد.

وی با تاکید بر اینکه این کالاها نباید وارد چرخه ی توزیع و مصرف شود ، گفت: با پیشنهادی که از سوی مدیریت استان ارائه شد، اعلام نمودیم که حتی یک قلم از کالای قاچاق توقیفی نباید وارد چرخه ی توریغ و مصرف شود و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در چند روز گذشته به این جمعبندی رسیده است.

زرگرپور افزود: اگر این اقدام صورت گیرد می توان اعلام نمود که مبارزه با قاچاق کالا می تواند تبعات مثبت اقتصادی خود را نشان دهد و در غیر این صورت مبارزه با قاچاق کالا کاری عبث و بیهوده ای خواهد بود.

مدیرارشد استان در خصوص قاچاق کالاهای بهداشتی و آرایشی گفت: مبارزه با بخشی از کالاهای قاچاق که با سلامت در ارتباط است از جمله مواد غذایی، خوراکی و آرایشی و بهداشتی از اولویت ویژه ای برخوردار است چرا که غیر از اثر مخرب آن بر اقتصاد کشور در سلامتی نیز تأثیر گذار خواهد بود.

وی افزود: نقش مردم در کنترل قاچاق و نخریدن این کالاها و مخصوصاً اقلامی که به سلامت پوست مربوط می شود بسیار مهم است .

به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری اصفهان در این جلسه پس از ارائه گزارش اقدامات و برنامه های دستگاههای ذیربط در خصوص پیشگیری و مقابله با قاچاق تجهیزات پزشکی ، در مورد اقدامات پیشگیرانه اجرایی به منظور کاهش ورود کالاهای قاچاق به استان به ویژه منسوجات و پوشاک ، تصمیمات لازم اتخاذ گردید.