به گزارش برنا از اصفهان دکتر رسول زرگرپور در دیدار هیات بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا ب ضمن بیان ظرفیت ها و مزیت های استان در عرصه های گوناگون، تصریح کرد: اصفهان صنعتی ترین و اقتصادی ترین استان کشور از نظر توریست، صنعت و کشاورزی است.

زرگرپور با بیان ظرفیت های اقتصادی استان، گفت: ۷۰ درصد فولاد، ۵۰ درصد مصالح ساختمانی، ۱۰ درصد صنایع بزرگ پتروشیمی، هسته ای، نظامی و نیروگاه ها در استان اصفهان واقع شده است.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان در کشاورزی جز ۵ استان اول کشور است، اظهارداشت: در تولید شیر و تخم مرغ رتبه ی اول و در سایر محصولات رتبه های دوم تا چهارم را دارد.

وی افزود: اصفهان در بخش دانشگاهی، بعد از پایتخت دانشگاهی ترین استان کشور است و ۵ دانشگاه این استان در رنکینگ بین المللی جای دارد.

استاندار اصفهان با بیان اینکه اصفهان در زمینه ی گردشگری قابلیت های بسیاری دارد، گفت: پس از توافق هسته ای با ورود قابل ملاحظه ی گردشگران خارجی روبرو بودیم و بیش از ۱۰۰ هیات سیاسی و اقتصادی بلندپایه و عالیرتبه در این مدت به اصفهان سفر کرده اند و چندین قرارداد مهم فاینانس و سرمایه گذاری مشترک در این مدت منعقد شده است.

رسول زرگرپور تصریح کرد: یک بسته ی سرمایه گذاری خارجی در استان تهیه شده است که اولویت های سرمایه گذاری استان در بخشهای مختلف از جمله حمل و نقل ریلی و ظرفیت های سرمایه گذاری درطرح های بزرگ آبی تشریح شده است که می تواند برای سرمایه گذاران خارجی قابل توجه باشد.

وی با بیان اینکه دو پروژه ی ریلی خط آهن اصفهان- اهواز که در مرحله ی شروع عملیات و جذب سرمایه گذار است و همچنین قطار سریع السیر اصفهان- تهران در دستور کار قرار گرفته است، گفت:‌ دو پروژه ی بزرگ آبی سد و سامانه ی انتقال آب بهشت آباد که سه استان را مرتبط می کند و سد تونل سوم کوهرنگ که عمدتا برای تأمین آب شرب می باشد در اولویت اول کشور قراردارد.

مدیرارشد استان اظهارداشت: در کنار این پروژه ها دهها پروژه ی دیگر که می تواند برای بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا جذاب باشد در استان برنامه ریزی شده است و علاقمند هستیم که در خصوص این پروژه ها مذاکره داشته باشیم.

دنی الکساندر، معاون بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا نیز در این دیدار ضمن قدردانی از حسن استقبال مدیریت استان، اظهارداشت: ایران یکی از ۵۷ عضو و سهام دار این بانک است و فعالیت ها به تازگی آغاز شده است و به زودی نیز همکاری ها افزایش خواهد یافت.

معاون بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا با بیان اینکه در سفر به ایرن در خصوص ثبات، ساختار سیاسی و اولویت های ایران از قبیل حمل و نقل و کشاورزی اطلاعات خوبی را برای همکاری دریافت نمودیم، گفت: هدف اصلی از تأسیس بانک، تامین بخش اصلی مالی و زیرساخت می باشد و با ایران و از جمله اصفهان در این خصوص و همچنین اولویت های زیرساخت های ایران همکاری خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه فعالیت های این بانک در مرحله ی اولیه است، گفت: در زمینه ی حمل و نقل و ارتباطات بسیار علاقمند به همکاری هستیم و اولین پروژه های ما در خصوص راه و شهرسازی و محیط زیست خواهد بود.

دنی الکساندر افزود: بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا برای توسعه ی زیرساخت ها در تمام بخش ها ایجاد شده است و در در مراحل اولیه باید اطلاعات پروژه های باارزش را دریافت و ارزیابی دقیقی از پروژه ها داشته باشیم.

معاون بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا اظهارداشت: در سفر به ایران و اصفهان تشویق شدم که هرچه سریعتر برای شروع مذاکرات سرمایه گذاری به ایران و اصفهان بازگردم و در جلسات آینده در رابطه با راه های عملی حمایت بانک از پروژه های زیربنایی تصمیم گیری خواهد شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری اصفهان، بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا(AIIB) با هدف تأمین مالی پروژه های زیربنایی و استحکام اقتصاد کشورهای آسیاسی به منظور رونق بخشیدن به اقتصاد کشورهای مزبور و در نتیجه رشد اقتصادی پایدار تأسیس گردیده است و در حال حاضر ۷۵ درصد سهام و سرمایه ی این بانک در اختیار ۳۷ کشور داخل منطقه آسیا- پاسیفیک بوده و ۲۵ درصد مابقی به ۲۰ کشور خارج از منطقه تعلق دارد.