به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ،قاسمعلی جباری، رییس کمیسیون حمایت از سرمایه گذاری، تامین مالی و توسعه روابط خارجی اتاق بازرگانی اصفهان در نشست کمیسیون حمایت از سرمایه گذاری، تامین مالی و توسعه روابط خارجی گفت: کارگروه جدیدی در رابطه با جذب سرمایه گذاری برای داروسازی و تجهیزات پزشکی با توجه به نیاز کشور  به داروهای خاص تشکیل شده است و تنگنایی که امروزه در این زمینه با آن مواجه هستیم، جذب سرمایه گذاری خارجی در این زمینه است که به مشکلات کمیسیون اضافه شده است.

وی ادامه داد : استان اصفهان ظرف چهار سال گذشته در هیچ شرایطی بیشتر از یک میلیارد و چهارصد میلیون دلار  صادرات نداشته است که این رقم در سال گذشته به 1میلیارد و یکصد میلیون دلار رسیده است. از این مقدار حدود 68 درصد مربوط به نفت و پتروشیمی و بیش از20 درصد مربوط به فولاد است در نتیجه در بخش خصوصی و بناه های کوچک و متوسط ( SME) فعالیت زیادی وجود نداشته است.

جباری با بیان اینکه سرانه استان در صادرات به طور متوسط به ازای هر نفر 200 دلار است، تصریح کرد: این در حالی است که سرانه  پرداخت مالیات 2 برابر این رقم است و این امر نشان می دهد که اقتصاد کشور و استان باید توسعه یابد.  رییس کمیسیون حمایت از سرمایه گذاری افزود: متاسفانه صنایعی چون تولید کنندگان لوازم یدکی، لوازم خانگی، دارو نتوانسته اند به اندازه قابلیت های خود، بازاری درسطح منطقه و بین الملل به دست بیاورند.

جباری با بیان اینکه در چهار ماهه ابتدای سال جاری از هر 5 نقطه که گمرک استان در آنجا مستقر است، مجموع کل صادرات استان اصفهان 418 میلیون دلار بوده، افزود: ما در این زمینه بعد از استان های تهران، آذربایجان غربی، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی قرار گرفته ایم که در مجموع  99 قلم جنس به 84 کشور صادر شده است و میانگین قیمت هر کیلو کالای صادراتی استان حدود 30 سنت است و یا به ازای هر تن 300دلار. وی با بیان اینکه از 418 میلیون دلار صادرات استان، 141میلیون دلار به عراق، 61 میلیون دلار به افغانستان، 39 میلیون دلار به پاکستان، 36 میلیون دلار به امارات متحده، 19 میلیون دلار به ترکمنستان، 17 میلیون دلار به ترکیه، 16 میلیون دلار به چین، 16 میلیون دلار به اردن و 6 میلیون دلار به تایلندکالا صادر کرده ایم، افزود: به نظر می رسد باحضور فیزیکی در شهر های خواهر خوانده اصفهان و ایجاد بازارچه ها یا مراکزی برای ارایه خدمات فنی مهندسی و یا فروش کالاهای خود، بتوانیم در جهت توسعه روابط اقتصادی با کشورهای دیگر اقدام کنیم.

به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان ،نشست کمیسیون حمایت از سرمایه گذاری، تامین مالی و توسعه روابط خارجی با حضور سید شمس الدین خارقانی، مشاور ارشد مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.