به گزارش برنا از اصفهان، 900 نفر از شهروندان اصفهانی، در نامه ای به معصومه ابتکار، رییس سازمان محیط زیست با تاکید بر خطرهای جبران‌ناپذیر بارگذاری بی رویه بر کوه صفه و گسترش این رفتار ناشایست، برای طبیعت و فرهنگ زیست محیطی عمومی کشور خواستار پیگیری و توقف تصمیمات و اقدامات خودسرانه و آسیب‌رسان شدند.

در این نامه آمده است:

ریاست محترم «سازمان حفاظت محیط‌زیست» ایران

با درود و احترام، متاسفانه از اواخر دهۀ هفتاد خورشیدی دستکاری «منطقۀ کوهستانی صفه» اصفهان، کاملاً خارج از کاربری و محدودۀ مصوب شهری، افزایش چشمگیری داشته است. " نقش کوه و دامنه‌های صفه برای سلامت شهروندان رو به کمرنگی می رود. چنانکه طی ده ها سال برای تمامی سنین و عموم افراد مبتدی یا حرفه‌ای، در رشته‌های گوناگون دارای مسیرها و قابلیت بهره‌گیری بوده و امروز به واسطۀ دستکاری‌های خودسرانه، سرشت طبیعی آنجا دگرگون شده است."

بر پایۀ نظر برخی از اندیشمندان و کنشگران محیط زیست و کوهنوردان و عطف به نامۀ اخیر «انجمن دوستداران اصفهان» خطاب به شهردار محترم، و نامۀ تشکل های مردمی خطاب به مدیرکل محترم حفاطت محیط‌زیست استان، به اطلاع می‌رساند:

1 ـ مواهب طبیعی گوناگون در آن منطقه، جای خود را به تله‌کابین، رستوران، سالنِ بولینگ، سالن همایش!، فضای چمن و درخت کاری غیربومی حتی در شیب‌های تند و ریزشی، و... داده است و به تبع آن، تعادل اکولوژیک منطقه و همچنین حرمت کوهستان در حال نابودی می باشد.

2-  نقش کوه و دامنه‌های صفه برای سلامت شهروندان رو به کمرنگی می رود. چنانکه طی ده ها سال برای تمامی سنین و عموم افراد مبتدی یا حرفه‌ای، در رشته‌های گوناگون دارای مسیرها و قابلیت بهره‌گیری بوده و امروز به واسطۀ دستکاری‌های خودسرانه، سرشت طبیعی آنجا دگرگون شده، و گردشگران بدون رعایت منش و اصول طبیعت‌گردی می‌توانند با تله‌کابین یا تاکسی در قسمت های مختلف کوهستان تردد کنند.

3- به نظر می‌رسد با توجه به موقعیت کوه صفه و بلندمرتبه‌سازی‌های اطراف منطقه، آلودگی هوا محبوس شده و امکان گریز چندانی ندارد. در این صورت با حضور هزاران خودرو و موتورسیکلت در پارکینگ‌ها، تجمع آلاینده‌ها در هوای نسبتا ایستا خطری جدی برای سلامت عمومی خواهدبود.

4- ادامۀ ساخت‌وسازها از جمله «هتل پنج ستارۀ هما» و توسعۀ خط دوم تله‌کابین تا نزدیکی قله، تمامی آسیب‌ها را افزایش خواهد داد و زمینه را برای ساخت شهرک‌های مسکونی در زمین‌های اطراف کوه خارج از ضوابط و طرح تفصیلی شهر، فراهم خواهدآورد.

5 ـ قلعه شاه‌دژ بر فراز کوه صفه، نمونه‌ای زیبا از هماهنگی معماری و طبیعت نزد ایرانیان باستان است و امروز، تخریب برخی قسمت‌ها و نوسازی غیرمجاز و شتاب‌زدۀ آن برای کاربری‌های کاسب‌کارانه، خطر فرهنگی و زیست‌محیطی دیگری به همراه خواهدداشت.

6-  اسفبارتر از موارد فوق، اینکه چنین اقدامات دور از منطق و نظر کارشناسان، برای تعداد قابل توجهی از شهروندان تبدیل به نمونه‌ای مورد پسند از فضای سبز و پارک طبیعی، و برای برخی مدیران دیگر شهرها، تبدیل به الگویی از دستکاری طبیعت به بهانۀ خدمت‌رسانی شده است.

گسترش این رفتار ناشایست، برای طبیعت و فرهنگ زیست محیطی عمومی کشور، خطرهای جبران‌ناپذیر به همراه دارد. به استناد قوانین موضوعه، آموزه‌های دینی، بخشنامه‌ها و سیاست های ابلاغی از سوی مقامات نظام جمهوری اسلامی ایران، درخواست ورود قاطع «سازمان حفاظت محیط‌زیست» و پیگیری از طریق نهادهای قانونگذاری و اجرایی، نسبت به موضوع تخریب مناطق کوهستانی همجوار شهرها را دارند، تا توقفی برای تصمیمات و اقدامات خودسرانه و آسیب‌رسان و الزامی برای طی مراحل قانونی پیش از هر تغییر در عرصه‌های طبیعی باشد.