به گزارش برنا از اصفهان، خانم مهندس زهرا فیضی مدیر امور طیور و زنبورعسل سازمان اظهار کرد: با توجه به گرم شدن هوا بازگشت زنبورداران کوچنده به استان‌های گرمسیری، به مراتع ییلاقی استان آغاز گردید.

وی ادامه داد: در استان اصفهان بالغ بر چهار هزار و چهارصد زنبوردار وجود دارد که بیش از نیمی از آنها از اواخر پائیز، به استان‌های گرمسیری کشور جهت رشد جمعیت و تکثیر کلنی‌ها و اصطلاحاً زنبورسازی کوچ نموده و از اواخر فروردین ماه با گرم شدن مناطق قشلاقی و مناسب شدن شرایط در استان اصفهان به استان بازمی‌گردند.

مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان اضافه کرد: زنبورداران استان اصفهان با داشتن سرانه تعداد 190 کلنی رتبه اول کشوری را در این مورد کسب نموده و این نشان می‌دهد که زنبورداری در این استان شغل اصلی است و از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

وی افزود: زنبورداری از مشاغل بسیار سخت و دارای ریسک بالاست و زنبورداران فعال این استان در فصول مختلف به ده استان کشور شامل هرمزگان، بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویر احمد، چهار محال و بختیاری، مرکزی، قم و استان‌های شمالی کوچ می‌کنند.

استقرار زنبورستان‌ها در مراتع و مزارع موجب افزایش تولیدات زراعی و باغی از طریق افزایش گرده افشانی گیاهان، افزایش پوشش گیاهان مراتع و در نتیجه جلوگیری از روان آب‌ها و نهایتاً کمک به حفظ محیط زیست می‌گردد.

خانم مهندس فیضی تصریح کرد: عسل، بره موم، ژله رویال وگرده از تولیدات زنبورعسل می‌باشد که هریک از این موارد در صنایع غذایی و بهداشتی ودرمان جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص می‌دهند. میزان عسل تولیدی توسط زنبورستان‌های استان سالیانه حدود 4000 تن می‌باشد که از کیفیت مطلوبی برخوردار بوده و بخشی از این تولیدات به سایر کشورها صادر می‌گردد.