به گزارش خبرگزاری برنا از اصفهان، اولین جلسه موسسه تندرستی سفیران افتخار اصفهان در تالار گنجینه افتخارات سرای ورزشکاران اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان با حضور حسین زیبا معاون جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان، خدیجه آزادپور، گلنوش سبقت الهی، محمدرضا باتوانی و تنی چند از قهرمانان ورزشی مربیان و دانشجویان تربیت‌بدنی برگزار شد.

معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان با اشاره به ادغام سازمان ملی جوانان و تربیت‌بدنی در سال 1391 گفت: بر اساس سیاست‌های کلان نظام در برنامه پنجم و ششم تشکیل و راه‌اندازی سازمان‌های مردم‌نهاد (سمن) از سیاست‌های این وزارتخانه بوده است. هدف اصلی از تشکیل سمن‌ها واگذاری امور به مردم است که از سال 1375 از استانداری‌ها مجوزهایی را برای خصوصی‌سازی به مردم اعطا کردند.

حسین زیبایی با بیان اینکه هیچکس مانند جوانان نمی‌تواند مشکلات خود را حل کند، افزود: گاهی افراد با سنین بالا درک درستی و منطقی از مشکلات جوانان ندارند و یا اینکه در حوزه آسیب‌های اجتماعی و یا حوزه فضای مجازی چه مشکلی برای جوانان وجود دارد.

وی ادامه داد: باید اختیار و مسئولیت به جوانان بدهیم تا خودشان برای حل مشکلاتی که دارند، ورود پیدا کنند. جوانانی که سطح بالا و ملی ورزش مدا ل آوری و افتخار آفرینی می‌کنند می‌توانند بهتر از دیگران برای حضور جوانان و نوجوانان در عرصه‌های ورزشی ایجاد انگیزه کنند.

زیبایی خاطر نشان کرد: سمن‌ها سازمانها غیردولتی غیرانتفاعی و داوطلبانه هستند، هر فردی که احساس مسئولیت در قبال جامعه داشته باشد باید در این عرصه ورود پیدا کند و به موضوع سمن کمک کند.

وی با بیان اینکه به ازای هر 5 هزار جمعیت جوان باید یک سمن تشکیل شود، اظهار کرد: وضعیت راه‌اندازی سمن‌ها خوب است اما هنوز به تعداد لازم نرسیده، با توجه به جمعیت جوان استان که یک میلیون و 600 هزار جوان بین 15 تا 29 سال است باید 70 الی 80 سمن دیگر نیز راه‌اندازی شود.

وی تصریح کرد: سمن‌ها در حوزه‌های مختلف علمی پژوهشی فرهنگی آسیب‌های اجتماعی فضای مجازی و توسعه ورزش همگانی در حال فعالیت هستند.

معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان با بیان اینکه راه‌اندازی سمن‌ها کار بسیار دشواری است افزود: باید در ابتدا یک سمن را تقویت کنیم، رشد دهیم و مورد حمایت قرار دهیم تا بتواند مستقل شود، سمن‌ها با مجوزی که از استانداری دریافت می‌کنند، می‌توانند به صورت مجزا به کار خود ادامه دهند.

زیبایی از ایجاد یک فضای سمن‌سرا خبر داد و گفت: سمن‌سرا یا خانه جوانان تا اواخر مردادماه آماده می‌شود. تا سمن‌ها بتوانند برای برنامه‌ها و جلسات خود از آن استفاده کنند.

وی با اشاره به الزام آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی به مردم در خصوص سمن‌ها تصریح کرد: باید فعالیت بیشتری در زمینه اطلاع رسانی به مردم انجام دهیم تا بتوانند در این زمینه همکاری بیشتری داشته باشند. همکاری بیشتر مردم به کاهش آسیب‌های اجتماعی کمک به سزایی می‌کند.

رییس اسبق ادره کل ورزش و جوانان شهرستان اصفهان با اشاره به مشکلات و معضلات جامعه ورزش اظهار کرد: یکی از مشکلات جامعه امروز عدم پرداختن به ورزش است که افسردگی، غمگینی و بیماری‌های دیگر را به دنبال دارد. ورزش به عنوان عامل بازدارنده عمل می‌کند و تأثیر مثبت بر روح و جسم فرد می‌گذارد.

زیبایی افزود: اکثر مردم از فواید ورزش باخبر هستند اما اختصاص زمان برای این گونه فعالیت‌ها و پرداختن به ورزش مشکل اصلی ما در جامعه است. دلایلی مانند عدم وجود زمان کافی، مشغله زیاد و ... بهانه‌های تکراری برای ورزش نکردن است که البته دلیل اصلی و عمده ورزش نکردن تنبلی است.

از هر دویست نفر، فقط هفت نفر ورزش می‌کنند

همچنین محمدرضا باتوانی عضو افتخاری موسسه سفیران افتخار اصفهان، در خصوص برنامه‌های این موسسه اظهار کرد: سمن تندرستی سفیران افتخار به موضوع سلامت و تندرستی در جامعه می‌پردازند. اهداف این موسسه شامل استعدادیابی ورزش و به کارگیری استعدادهای متخصصان مربوطه توسعه ورزش همگانی، تجلیل از ورزشکاران و قهرمانان ورزشی، برگزاری دوره‌های آموزشی ورزش و تندرستی برگزاری اردوهای ورزشکاران، اجرای برنامه‌های فرهنگی در مسابقات ورزشی، چاپ مقالات و کتب ورزشی برگزاری همایش‌های پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، کوهنوردی و ...، توسعه و ترویج ورزش در اجتماع در اقشار مختلف جامعه جهت رسیدن به جامعه‌ای سالم‌تر و توسعه ورزش در راستای هویت جوانان می‌باشد.

وی افزود: در حال حاضر فقط سه و نیم درصد از افراد جامعه ایران ورزش می‌کنند، یعنی از هر 200 نفر فقط 7 نفر که این آمار بسیار کمی است از دیگر اهداف این موسسه سوق دادن افراد جامعه به سمت ورزش است.