به گزارش خبرگزاری برنا از اصفهان، سید اصغر فیاض ظهر امروز در نشست خبری روز جهانی عصای سفید با اشاره به این‌که در کل سال اداره بهزیستی خدمت‌رسانی می‌کند و هفته مربوط به عصای سفید یا سالمندان برای تلنگر زدن به مسؤولان و مردم است، اظهار کرد: در رابطه با معلولان فقط بهزیستی متولی امر نیست بلکه سایر نهادها هم باید وارد عمل شوند و به هر فردی جدای از تفاوت‌های موجود باید یکسان نگاه کرد، تمام دستگاه‌ها باید تمام کاری که برای افراد سالم انجام می‌دهند باید برای افراد معلول هم انجام دهند.

وی با اشاره به این‌که قانون جامع معلولان در سال 83 تصویب و در اردیبهشت امسال هم بازنگری شد، افزود: امید دارم قانون جامع جدید توسط خود معلولان پیگیری و اجرا شود؛ در استان اصفهان بالغ بر 8 هزار و 800 نفر نابینا و کم‌بینا داریم که از خدمات موجود که البته کامل نیست استفاده می‌کنند.

معاون توان‌بخشی بهزیستی استان اصفهان با بیان این‌که بهزیستی می‌تواند 10 درصد نیاز معلولان را پاسخ دهد و 90 درصد مشکلات و نیازها را نمی‌توانیم پاسخگو باشیم، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات موجود در زمینه معلولان مشکل در تأمین منابع مالی و دیگری عدم مناسب‌سازی  معابر شهری است، اگر مناسب‌سازی خوب انجام بگیرد فرد معلول نیازی به کمک افراد دیگر برای عبور و مرور ندارد، اگر مشکلات مناسب‌سازی حل شود 70 درصد مشکل همه معلولان حل می‌شود.

وی در ادامه ابراز کرد: در 3 دهه گذشته خیلی از معلولان مراتب عالی دانشگاهی را طی کرده و سطح علمی آن‌ها بالا آمده است؛ امید داریم با رویکرد و پیگیری‌های افراد فعال در تشکل‌های مردم‌نهاد معلولان شاهد کم شدن مشکلات این قشر باشیم.

فیاض در ادامه از تأمین هزینه تحصیل 22 هزار دانشجو در کل کشور توسط بهزیستی خبر داد و اذعان کرد: در اصفهان هم هزار نفر دانشجو در مقاطع و دانشگاه‌های مختلف داریم که هزینه تحصیل آن‌ها توسط بهزیستی پرداخت می‌شود.

وی تأکید کرد: شهرداری‌ها در تمام دنیا مکلف هستند امکانات ایاب و ذهاب را برای معلولان ایجاد کنند.

معاون توان‌بخشی بهزیستی استان اصفهان با بیان این‌که سال گذشته بر اساس اعتبارات بودجه‌ای مشکلی برای خرید تجهیزات کمک توان‌بخشی نداشتیم، گفت: امسال پرداخت هزینه امکانات نقدی شده در حالی که در گذشته به صورت دیگری هم قابل پرداخت بود، به همین دلیل در خرید عصای نابینایان و ویلچر مشکل هزینه داریم، عصای نابینایی استاندارد در ایران وجود ندارد، الآن به خاطر شرایط اقتصادی و مباحث ریالی این مشکل بر سر راه تأمین این وسایل مورد نیاز معلولان ایجاد شده است.

وی در رابطه با مستمری افراد تحت پوشش بهزیستی مطرح کرد: مستمری تا اردیبهشت سال 96 به میزان 53 هزار تومان بود که این میزان هم برای بهزیستی و هم برای کمیته امداد توسط هیأت دولت به این میزان مصوب شده بود، امسال 108 هزار تومان یارانه به مستمری اضافه شد که در مجموع دریافتی افراد تحت پوشش بهزیستی 161 هزار تومان شده است.

فیاض در ادامه عنوان کرد: در حوزه اشتغال قانونی در حوزه اجتماعی وجود دارد که سرپرست خانواری که وام بگیرد بعد از 6 ماه مستمری او قطع می‌شود، کنوانسیون جهانی معلولان تمام دولت‌ها را مکلف کرده که به جبران عدم کارایی یک مستمری برای این‌ها در نظر بگیرند؛ البته در ایران فقط معلولان از کارافتاده، بیکار و خیلی شدید به دلیل مشکلات بودجه‌ای مستمری می‌گیرند.

وی با اشاره به این‌که 35 درصد معابر در اصفهان مناسب‌سازی شده که فقط یک سوم آن استاندارد است به بحث مشکلات درمانی این افراد نیز پرداخت و بیان کرد: تا 5 سال پیش 32 هزار نفر تحت پوشش بیمه خدمات درمانی داشتیم، در دولت جدید بیمه سلامت ایرانیان را ایجاد کرده و سایر بیمه‌ها را حذف کردند که مشکلاتی ایجاد شده است.

معاون توان‌بخشی بهزیستی استان اصفهان با اشاره به گرفتن 151 مدال توسط معلولان کشور در مسابقات پاراآسیایی جارکاتا و تعلق 20 مدال به استان اصفهان از افراد مدال‌آورنده نیز اسم برد و عنوان کرد: مراسم میثاق با شهدا و تجلیل از ورزشکاران مسابقات پاراآسیایی در روز 23 مهر در گلستان شهدا برگزار می‌شود.