به گزارش خبرگزاری برنا از اصفهان، حجت‌الاسلام و المسلمین رضا صادقی اظهار کرد: از روز 27 صفر، دهه وقف آغاز شده است که سنت حسنه نبی مکرم اسلام است، البته سابقه وقف به قبل از اسلام برمی‌گردد، اما با اسلام این سنت ترویج یافت و مردم وقف را سنتی حسنه و چشمه‌ای همیشه جاری برای قیامت خود می‌دانند.

وی افزود: استان اصفهان بیش از 15 هزار موقوفه دارد که خود نشانگر حساسیت ویژه‌ اجداد ما نسبت وقف است. وقتی به این موضوع نگاه می‌کنیم می‌بینیم که چگونه مردم با عشق و علاقه از اموال خود در راه خدا می‌گذرند تا آیندگان از آن بهره‌مند شوند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: از میان موقوفه‌های استان تعداد پنج هزار و 13 مسجد ساخته شده است و مردم از آنها بهره‌مند می‌شود، گاهی می‌گویند شاید اوقاف نیت واقف را دقیقاً انجام نمی‌دهد اما مساجد، دارالقرآن‌ها و برخی مساجد دیگر موقوفه‌ هستند و مردم از آن‌ها استفاده می‌کنند.
صادقی همچنین افزود: نزدیک  50 درصد از بیمارستان‌های اصفهان همچون امیرالمؤمنین، خورشید، کاشانی و بخشی از بیمارستان صدوقی موقوفه هستند، اما در بیمارستان خورشید نام واقف در گذشته از بیمارستان برداشته شده است، در حالی که نام واقف باید باقی بماند.
وی ادامه داد: در روایات آمده است که سه نفر هستند که پرونده آن‌ها پس از مرگ هم باز است، یکی آن‌هایی که ولد صالح تربیت می‌کنند، همین ستوان یکمی که جان خود را برای امنیت مردم به خطر می‌اندازد نتیجه یک تربیت صحیح است، بارها گفته شده ماموران نیروی انتظامی جان خود را وقف کرده‌اند، همچنین 23 هزار شهید اصفهان، سند 23 هزار جان موقوفه است.
صادقی ادامه داد: علمی که انسان از خود برجا می‌گذارد هم باعث بازماندن پرونده او بعد از مرگ است و اگر نمی‌توانیم علمی برجا بگذاریم یا سوادی نداریم، کتاب وقف کنیم.
وی با بیان اینکه سومین مورد وقف صدقه جاریه است که پیامبر از مؤمنان می‌خواهد زرنگ باشند و در این کار کوتاهی نکنند، افزود: حضرت علی (ع) وقتی قناتی حفر می‌کرد آن را وقف می‌کرد و وقتی به ایشان می‌گفتند قسمتی از آن را برای فرزندان خود بگذار، می‌گفتند من وقتی به چشمان فقرا و ایتام نگاه می‌کنم خجالت می‌کشم که قسمتی از این را برای فرزندان خود بگذارم.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان یادآور شد: مسئولان بدانند آن‌ها هم چشم‌شان به فقرا می‌افتد، بنابراین از بیت‌المال غیرشرعی استفاده نکنند، اوقاف نیز مسئول اجرای نیت واقفان است و در سال گذشته اصفهانی‌ها 167 وقف با ارزش بالا برجا گذاشتند.