به گزارش خبرگزاری برنا از اصفهان، ایرج مظفر با اشاره به اینکه احداث یک حلقه حفاظتی پیرامون اصفهان یکی از طرح هایی است که درجهت رفع مشکلات ترافیکی موجود و جلوگیری از پیشرفت آن در کلانشهر اصفهان مورد توجه قرارگرفته است، اظهار کرد: در همین راستا عملیات اجرایی حلقه حفاظتی کلانشهر اصفهان، آغاز می شود.

وی ادامه داد: طول این حلقه حفاظتی 78.2 کیلومتر و دارای چهار خط رفت و برگشت است.

معاون عمران شهری شهردار اصفهان با بیان اینکه 23 تقاطع غیرهمسطح و 7 پل بزرگ بخش هایی از این طرح را شامل می شود، گفت: 45.8 کیلومتر از این طرح، در 11 منطقه از کلانشهر اصفهان، 28.6 کیلومتر آن در محدوده پنج شهر دولت آباد، خورزوق، خمینی شهر، درچه و شهر ابریشم و 3.8 کیلومتر آن در محدوده فرمانداری ها قرار دارد.

وی افزود: حلقه حفاظتی شهر اصفهان، مجموعه ای از بزرگراه ها و تقاطع های غیرهمسطح است که دارای اثرات اجتماعی و اقتصادی همچون تسهیل عبور و مرور در سطح شهر، کاهش اتلاف وقت و کاهش مصرف سوخت، کاهش بار ترافیکی در مبادی ورودی شهر و توزیع ترافیک در ورودی شهر قبل از رسیدن به هسته شهر است.

مظفر ادامه داد: حذف ترافیک بین شهری از شهر، سهولت عبور از اصفهان، کاهش اثرات منفی ترافیک نظیر آلودگی هوا، کاهش اتلاف وقت و تصادفات، کاهش بار ترافیکی حلقه سوم، جلوگیری از گسترش بی رویه ساخت و ساز، گسترش کمربند سبز اصفهان و جلوگیری از ورود وسایل نقلیه سنگین به شهر که هم اکنون مشکلاتی را برای ساکنان مناطق ۷، ۱۲ و ۱۴ ایجاد کرده است، از دیگر تاثیرات اجتماعی و اقتصادی پروژه بزرگ حلقه حفاظتی اصفهان است.

وی با بیان اینکه در هفته جاری عملیات عمرانی طرح تقاطع غیرهمسطح شهید اردستانی به عنوان یکی از تقاطع های حلقه حفاظتی آغاز می شود، ادامه داد: هدف از اجرای این پروژه، کاهش ترافیک در منطقه 14 و جلوگیری از ورود کامیون ها به داخل منطقه، افزایش ایمنی، کاهش خطرات و تصادفات جاده ای است.

معاون عمران شهری شهرداری اصفهان با بیان اینکه طرح تقاطع غیرهمسطح اردستانی در مناطق 10 و 14 شهر اصفهان اجرایی می شود، گفت: مساحت آزادسازی منطقه 14 برای این پروژه بالغ بر 121 هزار مترمربع و در منطقه 10، بالغ بر 127 هزار مترمربع است.

به گفته وی هزینه اجرایی تقاطع غیرهمسطح شهید اردستانی، حدود 450 میلیارد ریال است که برای آزاد سازی در منطقه 14 حدود 140 میلیارد ریال و در منطقه 10 حدود 150 میلیارد ریال اعتبار صرف می شود. 

مظفر تصریح کرد: در مجموع برای آزادسازی و اجرای تقاطع غیرهمسطح شهید اردستانی حدود 740 میلیارد ریال اعتبار صرف می شود.

وی اضافه کرد: با اجرای این طرح از بار ترافیک در مبادی ورودی به شهر اصفهان و رینگ سوم کاسته خواهد شد و ترافیک بین شهری حذف خواهد شد.