به گزارش خبرگزاری برنا در اصفهان،نایب رئیس شورای اسلامی شهر شانگهای چین در اظهار کرد: از دیدن این همه زیبایی بسیار خرسندم بر خلاف تصورها برخورد در اصفهان برایم بسیار جالب و قابل احترام بود.

شاو هایلین افزود: دو کشور ایران و چین سابقه تاریخی طولانی مدت دارند که تا به امروز ادامه داشته است و من به نمایندگی از شورای شهر شانگهای امید دارم روابط دو کشور گسترش داشته باشد.

وی ادامه داد: تغییرات در چین بسیار سریع است و من به هر ترتیب قصد داشتم از ایران بازدید کنم و هیچ اجباری در کار نبوده است. از دوهزار سال پیش که جاده ابریشم وجود داشته ارتباطات بین ایران و چین ایجاد شده و تا به امروز ادامه داشته است. دیروز در بازدیدی که از میدان نقش جهان داشتم کاشی های آب زیبایی دیدم که یادآور ظرف های چینی قدیمی است.

هایلین تصریح کرد: ظروف چینی آبی و سفید جزو میراث فرهنگی چین است. یک فستیوال فیلم در ماه ششم میلادی در شانگهای برگزار شد که فیلم های بین المللی به نمایش گذاشته شد که فیلم"قصر شیرین" از ایران برنده جایزه بهترین کارگردانی و تهیه‌کنندگی شد و این اتفاق موجب غرور بسیاری از ایرانی‌ها شد.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر شانگهای چین گفت: شهر اصفهان شهری با سابقه تاریخی بوده و در ایران دارای رتبه گردشگری خوبی است. به عنوان نایب رئیس شورای شهر شانگهای امیدوارم روابط این دو شهر بیشتر شود.

وی ادامه داد: شهر شانگهای در منتهی الیه شرق چین واقع شده و 24 میلیون جمعیت دارد که جمعیت ساکن نیستند اگر از نظر مقام برسی کنیم دارای مقام ویژه ای از نظر اقتصادی است و نقش به سزایی در اقتصاد کشور چین دارد. این شهر در کنار شهر سنگاپور و بندر هنگ کنگ جزو برترین شهرهایی هستند که از نظر ارتباطات بین المللی موثر واقع می‌شوند.

شاو هایلین تاکید کرد: سال 2018 حدود 42 میلیون کانتینر اجناس گوناگون در بندر این شهر داد و ستد شد و برای 9 سال پیاپی مقام اول را از نظر گردشگری دارد. مترو شهر شانگهای چند ده سال است که در چین اجرا شده با اینکه شانگهای پایتخت نیست، ولی حدود 76 کنسولگری در این شهر وجود دارد و در پی بیشتر کردن ارتباطات با کشور های خارجی هستیم.

  همکاری اصفهان وشانگهای درمسایل زیست محیطی

کوروش محمدی؛در ادامه جلسه مشترک دیدار اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان با اعضای کمیته دائمی کنگره خلق شهرداری شانگهای در اصفهان، اظهار کرد:  همه ما می دانیم ایران و چین در زمینه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی زمینه های مشترکی دارند که جاده ابریشم نیز بیانگر این امر است و روابط فرهنگی نیز هیچگاه سبب اختلاف میان این کشورها نشده است.

وی افزود: مردم ایران اهل مطالعه هستند و بسیاری از دانشجویان و مردم عادی مطالعه خوبی در خصوص فرهنگ و تاریخ چین دارند، اما این دغدغه را داریم که مردم چین در مورد ایران و مردم ایران چه اطلاعی دارند و ما فکر می‌کنیم اطلاعات کاملی در خصوص ایران در اختیار مردم چین قرار داده نشده است.

رییس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: اصفهان امروز تصمیم بزرگی را برای یک افق بلند با عنوان اصفهان 2020 گرفته و به دنبال دریچه ای هستیم که این گام را به صورت محکم برداریم و انتظار داریم با همه شهر ها از جمله شانگهای ارتباط موثری پیدا کنیم و صمیمانه پذیرای هرگونه ارتباط در مسائل اجتماعی و زیست محیطی هستیم.