به گزارش خبرگزاری برنا در اصفهان، علیرضا صادقیان  با بیان اینکه معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان یکی از معاونت های جوان شهرداری است که طی سال های 87 و 88 تاسیس شد، اظهار کرد: این معاونت وظیفه تدوین فرآیندها در شهرداری را برای دستیابی به اهداف مدیریت شهری بر عهده دارد. 
وی ادامه داد: اداره کل سرمایه انسانی، اداره کل بودجه، اداره کل تحول، مدیریت پژوهش، مدیریت هماهنگی امور مناطق و سازمان ها و سازمان فناوری اطلاعات شهرداری اصفهان بخش های مختلف این معاونت را شامل می شود.
معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان با بیان اینکه رویکردها در معاونت برنامه ریزی پرداختن به امور علمی به جای اجرایی است، افزود: مطالعات و اقدامات علمی در این معاونت نشان دهنده افزایش سن جمعیت در شهر اصفهان است از همین رو باید برنامه ها نیز با تغییرات رویکردی مواجه باشد.  
وی با اشاره به اینکه جمعیت دو میلیون نفری شهر اصفهان به سوی پیر شدن رفته است، گفت: میزان زاد و ولد در اصفهان کاهش داشته و از طرفی میزان امید به زندگی بیشتر می شود در نتیجه رشد جمعیت کم شده و پیش بینی می شود تا سال 1430 رشد جمعیت در شهر اصفهان به کمتر از یک درصد برسد.   
صادقیان، سن امید به زندگی در شهر اصفهان را 76 سال دانست و گفت: بیشترین جمعیت شهری اصفهان در منطقه هشت با 241 هزار ساکن و کمترین آن ها در منطقه 11 با 58 هزار و 700 نفر متمرکز شده است. 
وی متوسط اعضای یک خانوار در شهر اصفهان را 3.2 نفر عنوان کرد و افزود: 620 هزار خانوار در شهر اصفهان سکونت دارند. درصد باسوادی جمعیت شهر به 93 درصد رسیده است. همچنین میانگین سنی شهروندان اصفهانی 33 سال است. 
معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان ادامه داد: منطقه 12 وسیع ترین و کوچکترین منطقه شهری اصفهان به لحاظ وسعت، منطقه یک است. به لحاظ بیشترین وسعت بافت فرسوده هم، منطقه 14 در رده اول بین مناطق 15 گانه اصفهان قرار گرفته است.  
وی با اشاره به اینکه 51 درصد از جمعیت حدود دو میلیونی اصفهانی ها را آقایان و 49 درصد را خانم ها شامل می شود، اظهار کرد: در برنامه سه ساله شهرداری تا سال 1400 و نیز برنامه 5 ساله 1405 روان سازی شهر و حمل و نقل مسافر به طور ویژه مدنظر است چراکه در حال حاضر در بین انوع وسایل حمل و نقلی مترو کمترین میزان استفاده را بین اصفهانی دارد به طوریکه 1.5 درصد مردم از این وسیله برای جابجایی کمک می گیرند.  
صادقیان، بیشترین نرخ سفر در اصفهان را با خودروی شخصی با درصد استفاده 50 درصدی شهروندان عنوان کرد و گفت: 4 درصد مردم از دوچرخه، 15 درصد از اتوبوس بی آر تی، 5 درصد از اتوبوس معمولی، 12.5 درصد از تاکسی و 14 درصد از موتورسیکلت برای مسافرت های درون شهری خود استفاده می کنند.
وی به بودجه چهار هزار و 100 میلیارد تومانی شهرداری اصفهان در سال 98 اشاره کرد و گفت: 30 درصد از این بودجه جاری و 70 درصد عمرانی است که تا کنون بیش از 54 درصد از آن محقق شده است و اگر با همین روند در نیمه دوم سال هم پیش برویم، همه بودجه امسال به مرحله تحقق درآمد خواهد رسید.
معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان به GDP (تولید ناخالص داخلی) استان اصفهان تا پایان سال 97 اشاره و رقم آن را حدود 198 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: سهم شهر اصفهان از این شاخص 40 درصد است که 10 درصد آن با بودجه چهار هزار و 100 میلیارد تومانی شهرداری اصفهان محقق می شود.
مطالعات دو خط تراموای شهر اصفهان در حال انجام است 
وی بیان کرد: سال گذشته در زمان تهیه، تنظیم و تصویب بودجه سال 98 برای سه سال باقی مانده تا سال 1400، برنامه راهبردی تصویب کردیم به طوریکه بودجه سال های 98، 99 و 1400 با رویکرد مقاصد هفت گانه ای که از طریق مشورت و برگزاری جلسات و گفت و گو با نخبگان و کارشناسان حاصل شده است، تهیه می شود.
صادقیان به مقاصد هفت گانه شهرداری در تدوین و تحقق بودجه اشاره کرد و ادامه داد: کاهش آلاینده های محیطی با تمرکز بر کاهش آلودگی هوا، بهینه سازی عبور و مرور شهری، بهره برداری بهینه از سرمایه ها، تاب آوری شهری و تاکید بر افزودن ایمنی در شهر، بازآفرینی بافت ناکارآمد شهر، سرزنده کردن فضای شهری و تحقق پذیری طرح های توسعه شهری هفت گانه های برنامه راهبردی شهرداری است.
وی در تشریح وضعیت موجود و اقدامات لازم الاجرا در چارچوب این هفت گانه، اظهار کرد: به طور نمونه سرانه فضای سبز در شهر اصفهان از سال 97 افزایش داشته و اکنون سرانه به 28 مترمربع رسیده است، با اینحال این آمار به این معنا نیست که توزیع فضای سبز عادلانه بوده که بر همین اساس تصمیم گرفتیم توسعه فضای سبز به مناطقی که سهم کمتری دارد، برسد. 
معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان تصریح کرد: در حوزه حمل و نقل تلاش ما افزودن بر جذابیت های وسایل عمومی و افزودن به تنوع آنهاست که در همین راستا در آینده دو خط تراموا در شهر اصفهان از میدان جمهوری اسلامی تا میدان آزادی و از محل نمایشگاه بین المللی شهر اصفهان به سمت غرب شهر راه اندازی خواهد شد که این طرح در حوزه انجام مطالعات است. 
صادقیان افزود: با توجه به پیشروی جمعیت شهر به سوی سالمندی باید میزان امنیت در شهر و پیشگیری از حوادث رو به افزایش رود. در این زمینه ناوگان آتش نشانی و تعداد ایستگاه ها توسعه داشته است. 
وی با بیان اینکه در بودجه سال های 98 و 99 استفاده از تسهیلات دولتی از سوی شهرداری برای بازآفرینی بافت فرسوده لحاظ شده است، گفت: امسال فعالیت ها در این زمینه در مناطق 2، 14 و 12 بیشتر شده است. 
معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان افزود: افزایش تعاملات اجتماعی با حضور مردم در جشن ها و رویدادهایی که از سوی شهرداری در مناسبت های مختلف برگزار شده است، محقق شده است که این موضوع می تواند به بخشی از دغدغه ما در سرزنده کردن فضای شهری پاسخ دهد.
تمرکز بر اتمام 188 پروژه نیمه تمام در مناطق
وی ادامه داد: امسال تمام پروژه های نیمه تمام را در برنامه سه ساله مدنظر داریم که مهمترین آنها مرکز همایش های بین المللی و نمایشگاه بین المللی شهر اصفهان است. ما برای اتمام 188 پروژه عمرانی مهم و شاخص نیمه تمام در مناطق، تمرکز داریم و عمده طرح های ناتمامی که تداوم پیدا نکرد، پروژه های در فاز تملک و آزادسازی است که اولویت شهر نیست.     
صادقیان، بودجه اختصاص یافته به این پروژه ها را شش هزار میلیارد ریال در سال گذشته عنوان کرد و گفت: 60 درصد از بودجه عمرانی شهر اصفهان صرف اتمام پروژه های نیمه تمام می شود که پایان کار هرکدام از آنها زمان بندی خود را دارد و هر سه ماه یک بار روند پیشرفت آن با حضور شهردار اصفهان بررسی می شود.
اولویت با اجرای خط دو مترو است 
وی در مورد تعیین تکلیف ادامه خط یک متروی اصفهان افزود: ادامه خط یک متروی اصفهان متوقف نشده است و تداوم آن در برنامه های شهرداری قرار دارد اما با توجه به تعدد سفرها در شهر اصفهان و مسیر آن ها، اولویت مدیریت شهری احداث خط دوم مترو به جای تداوم خط اول است. 
معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان در مورد حرکت شهرداری اصفهان به سمت تحقق درآمدهای پایدار نیز اظهار کرد: برخی مناطق شهر اصفهان در آینده از محل صدور پروانه ساختمانی نمی توانند درآمدهای خود را تامین کنند زیرا زمینی باقی نخواهد ماند تا ساخت و سازی هم صورت گیرد به همین سبب برای تحقق این درآمدها باید سازمان های شهرداری با اقدامات درآمدزا، پایداری درآمدها را محقق کنند. 
وی ادامه داد: نمونه این اقدام از سوی سازمان مدیریت پسماند با تبدیل بخشی از زباله شهر به درآمد اتفاق می افتد. همچنین مجموعه اقدامات سازمان فاوای شهرداری برای هوشمند سازی شهر، تشکیل کارگروه درآمدهای پایدار در شهرداری و بازگشت سرمایه گذارانی که از شهر کوچ کرده بودند، بخشی از اقدامات ما برای رسیدن به درآمد پایدار است. 
صادقیان در مورد سنجش پذیری طرح ها در شهرداری نیز گفت: در فرآیندهای اجرا، خروجی و نتیجه طرح های شهری مورد سنجش قرار می گیرد که در بخش خروجی، شاخص های عملیاتی و در قسمت نتیجه، شاخص های استراتژیک مورد بررسی است. 
وی در پاسخ به انتقادی در مورد سه ساله شدن برنامه شهرداری برخلاف روال 5 ساله آن در برنامه اصفهان 1400 توضیح داد: رویکرد شهرداری همچنان برنامه های 5 ساله است و تنها اتفاقی که در برنامه 1400 افتاد تقسیم شدن آن به دو بخش کوتاه مدت و میان مدت سه ساله بود که در بخش کوتاه مدت برنامه های بودجه و در بخش بلندمدت مقاصد هفت گانه که پیشتر توضیح داده شد، اجرا می شود.

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: