به‌گزارش خبرگزاری برنا در اصفهان، فریدون الله‌یاری با اعلام این مطلب گفت: با توجه به این‌که ایوان شرقی مسجد جامع عتیق اصفهان همانند سایر بخش‌های مسجد از تزئینات پرکاری برخوردار است، و این تزئینات در ایام مختلف دچار آسیب شده بود، کار مرمت تزئینات این ایوان از سوی پایگاه جهانی مسجد جامع عتیق و بخش پایش تزئینات بناهای تاریخی اداره‌کل آغاز شد.

وی در ادامه افزود: متاسفانه این تزئینات که بسیار ظریف است طی سال‌های گذشته بر اثر عوامل طبیعی به ویژه عوامل انسانی دچار آسیب‌های زیادی شده بود، به همین دلیل با تمهیدات به عمل آمده با نصب حفاظ و شیشه سکوریت آسیب‌های انسانی به حداقل رسیده، لذا پس از نصب این حفاظ کار مرمت این تزئینات آغاز شد.

الله‌یاری در رابطه با شاخص‌های تزئینات این اثر گفت: اکثر تزئینات ایوان شرقی مسجد جامع عتیق اصفهان که با عنوان ایوان شاگرد نیز خوانده می‌شود، متعلق به دوران ایلخانی (سده هفتم هجری قمری) بوده و بیشتر آن به‌صورت تزئینات گچ‌بری بر روی آجر و خشت است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اصفهان تصریح کرد: این عملیات به مدت دو ماه و با هزینه‌ای بالغ بر ۲۰۰میلیون ریال انجام می‌شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: